Виновна ли е зелената сделка за високите цени на тока и за какъв енергиен преход трябва да настоява България пред ЕС.
"Разбира се, цените на енергията глобално, се движат от много фактори, виждаме какво става в Китай, който дърпа и много газ и много въглища от международните пазари. Цените на газ и на въглища на азиатските пазари са рекордно високи. А европейската енергетика също зависи от внос и на газ, и на въглища, виждате какво става в Полша, дори те зависят от внос на въглища. Цените на емсиите също имат някакво отражение върху вдигането на цените на тока, но много малко.
В Ямбол започна подписка в подкрепа на „Мини Марица-изток“ и ТЕЦ „Марица изток 2“
"Цените, които плащат нашите въглищни централи за вредните емисии, те не отиват в Брюксел, те остават в България. Влизат във фонд "Сигурност на енергийната ситема" и създават по-добра възможност на правителството да действа в различни посоки.
Сега правителството предприема мерки за облекчаване на бизнеса, правят го и други правителства. Според мен е важно те да бъдат прости и бързи. И после да се мисли за стратегия за развитие за затваряне на въглищни централи, за изграждане на нов капацитет, за политики за енергийна ефективност", смята още Попов.
Правителството обмисля помощи за бизнеса за скъпия ток - от декември или от догодина
"Според мен преходът няма да е плавен, но трябва да бъде ускорен. Датата за затваряне на въглищните централи за мен е 2035 година. За това настояват и от АИК. Затова работодателските организации могат да започнат да планират прехода си, да преговарят за компенсации, за допълнително обучение...", каза още в "Нещо повече" Попов.
Още по темата в звуковия файл.