Eмисия новини
от 22.00 часа
Българско национално радио © 2022 Всички права са запазени

Gjatë pandemisë restorantet bojkotojnë certifikatën e gjelbër

Riçard Alibegov
Снимка: BGNES

Asociacioni Bullgar i Restoranteve dhe Shoqata e Restoranteve njoftuan një bojkot të masave kundër epidemisë të shpallura nga Ministri i Shëndetësisë. Pakënaqësia është për shkak të kërkesës për të paraqitur një certifikatë të gjelbër për aktivitetet në ambientet e mbyllura.

"Është pa precedent të kërkohet certifikatë e gjelbër, pasi vetëm 20% e popullsisë është vaksinuar, kjo do të çojë në falimentime masive," tha Riçard Alibegov, kryetar i Asociacionit, për Televizionin Nova.

“Ne po aplikojmë rregulla nga 21 tetori, dhe qytetarët kanë më pak se 48 orë për t'u përgatitur. Ka të ngjarë që bullgarët të ngrenë një padi kundër vendit në Gjykatën Evropiane në Strasburg”, parashikoi para Bulgaria ON AIR pedagogia e së drejtës kushtetuese Doc. Natalia Kisellova.
Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Подкасти от БНР