Достатъчно ли са медицинските специалисти у нас, кои от специалностите се превръщат в дефицитни и колко от младите лекари заминават в чужбина?
Темата коментира в “Нашият ден“ акад. Владимир Овчаров, дългогодишен преподавател и бивш ректор на Медицинския университет.
“Всяка година от шестте медицински факултета в България завършват около 1000 студента. Не малка част от тях са от други страни.
На държавата се осигуряват най-малко 600-700 човека от студентите българи на година, които стават лекари.
Нещата не са толкова страшни, въпреки че много се приказва. Напуснали са горе-долу, откакто сме в ЕС около 4000 лекари.
В това време сме обучили по-голям брой лекари. За лекари няма реална опасност, но тежка опасност има за дефицита на медицинските сестри.
Докато лекарите у нас са около 29 700, то медицинските сестри са подобен брой, а трябва да бъде 2,8 към едно.“
Недостиг на лекари
“Реален проблем има по някои специалности. Другият проблем е, че процентът на лекари под 30 години е малък. Около 33% са лекарите на 65 и повече години, което е пенсионна възраст. Този проблем ще се яви неминуемо в следващите години.
По Съдебна медицина са останали много малко специалисти, също така и патолози. Психиатрите отново са недостатъчно. Не трябва да оставяме проблемите на следващото поколение, които могат да ни обвинят, че сме проспали някакъв период от време.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.