"Дефицитни специалисти от няколко години са освен медицинските сестри, и педиатрите. Младите лекари осъзнават колко голяма е отговорността да си детски лекар, за разлика от тежестта да работиш с възрастни хора, затова и избягват да специализират именно педиатрия", каза пред БНР проф. Иван Литвиненко, председател на Българската педиатрична асоциация, с над 30 години стаж в областта на детските болести, един от водещите специалисти по детска неврология в страната, ръководител на Клиника по неврология в СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев".
Проф. Литвиненко поясни, че дори снемането на анамнеза от дете е изключително трудно. По думите му обаче здравната система не съумява и да създаде интерес към специалността, като педиатрите са едни от най-нископлатените и в доболничната, и в болничната система:
"Сега за първи път се чу при разискването на новите бюджети тази дискриминация да се премахне, като се посочи, че липсата на потребителска такса при личен лекар за дете, е в ущърб на тези лекари-педиатри. Това от години го говорим, но досега не сме постигнали ефекта това да бъде компенсирано от държавата.
Сега чувам, че има такива намерения, но дано тези намерения да бъдат облечени в реална форма.
Другото, което е - хроничното недофинансиране на педиатричните клинични пътеки.
БЛС преди години все пак проявиха загриженост, поискаха среща с мен, тогава се разделиха педиатричните пътеки от тези за възрастни. Това даде глътка въздух, но все още не са покрити всички заложени в пътеките при деца елементи, като образните изследвания, например", каза още проф. Литвиненко.
"Вече при преговорите със НЗОК трябва да се търси решение да има повишение на поне част от клиничните пътеки за деца. Те да бъдат реално остойностени.
Проф. Литвиненко поясни, че педиатрите също са били на първа линия в лечението на Covid-19.
"Нещо което е важно, от нашата болница се искаше непрекъснато повишаване на леглата за Covid, но ние можем да направим само това, което ни е възможно като брой помещения.
Исканията надхвърлиха тази бройка. После се поиска нашият сектор за интензивни грижи да поема реанимацията на деца с Covid и да бъде затворен за другите деца.
Но нашата болница е Университетска от трето ниво и при нас попадат деца с различни профилни тежки заболявания. И се наложи те да бъдат насочвани към други клиники при условие, че почти не се запълниха леглата и те останаха празни...
Затова не трябва формално да се спускат решения за бройки легла, които не винаги са най-добрият вариант за системата и за пациентите", каза още за БНР проф. Литвиненко.
Още по темата в звуковия файл.