Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

149 години от гибелта на Васил Левски - възпоменателни церемонии в Карлово и Ловеч

Снимка: Кремена Данева

С възпоменателна церемония в Карлово - родния град на Васил Левски се отбелязват 149 години от гибелта на Апостола.

Да засвидетелстват своето преклонение пред идеалите, смелостта  и саможертвеното дело на Васил Левски в името на отечеството на едноименния площад, на който се извисява и паметникът на Апостола, дойдоха стотици жители на Карлово и гости на града. Пред БНР гражданите споделиха, че днешния ден винаги ги кара да се вълнуват:

"Пример за всички българи, пример за безкористност. Това, че той е отдал всичко с цената на своя живот България да извоюва своята свобода. Опитваме се така да възпитаваме и децата ни, тъй като напоследък сме свидетели на късата ни историческа памет, забравяме все повече и повече своите герои. А това е може би най-големият герой в нашата история".

"На всеки българин без разлика от пол и занятие дето е рекъл дядо Вазов Левски му е на сърце".

"Трябва подвигът на Апостола да се помни като бъдещето на България, защото той би трябвало да бъде и в тези млади хора, които са тук", казаха присъстващи на церемонията.

Те почетоха с минута мълчание паметта на великия български герой.

„Докато я има България, Левски ще живее във всеки от нас - със своя идеал, със своя пример, с нравствената си чистота, с любовта и верността към своя народ“, подчерта в словото си пред присъстващите на церемонията председателят на Народното събрание Никола Минчев.

„Левски мечтае всички в България да живеят равноправни, по едни чисти и святи закони - този завет ние трябва да се стремим да следваме, опитвайки се да изградим една правова държава с върховенство на закона“.

В церемонията участваха представителни роти от 61-ва Стрямска механизирана бригада, пред паметника на Апостола бяха поднесени венци и цветя, прозвуча химнът на България, а небето над града беше озарено от възпоменателни илюминации.

В Ловеч с военен ритуал и възпоменателна церемония почитат паметта на Апостола. Те се провеждат пред паметника на Васил Левски, който се издига над стария квартал Вароша. Там е основан първият революционен комитет. В храма „Успение Богородично“ беше отслужена панихида за Апостола. В салона на ловчанското читалище „Наука“  звучаха „Любимите песни на Апостола“ в изпълнение на квартет „Светоглас“.

В отбелязването на годишнината в Ловеч се включи вицепрезидентът Илияна Йотова. В словото си тя посочи, че в навечерието на 19 февруари отваряме една от най-мрачните страници в българската история:

„На 19 февруари всеки един от нас – българите, изкачва една Голгота, не към кръста, а към едно мрачно бесило, сложило завинаги белега в българската история… А Васил Левски ще живее вечно“.

По време на военния ритуал министърът на отбраната Стефан Янев прие почетния строй.

Снимка: Пламен Христов

„Левски е икона, Левски е вяра, бъдеще и история. Левски е пример за подражание. Никога не трябва да забравяме, че за нас някой е дал живота си“, споделиха ловчанлии.

Отбелязването на годишнината от гибелта на Васил Левски ще продължи и на 19 февруари с традиционния туристически поход „По стъпките на Апостола“ от Ловеч до Къкринското ханче, гражданско поклонение на мястото, където е заловен Апостолът и Националното факелно шествие „149 години безсмъртие“.

С общоградско поклонение и военен ритуал и във Велико Търново тази вечер беше почетена 149-ата годишнина от гибелта на Васил Левски.


С панихида, „Караул на паметта“ и прожекция на филма „Левски пред съда на Портата и на историята“ в Добрич отбелязаха годишнината от гибелта на Васил Левски. През целия ден жители и гости на града полагаха цветя на паметника на Апостола на свободата пред църквата „Свети Георги“, а младежкият дом „Захари Стоянов“ подготви фотодокументална изложба, предоставена от Националния музей „Васил Левски“ Карлово.

Поредицата от събития в Добрич започнаха с концерт на възрожденски песни, в изпълнение на Духовия оркестър с диригент Стоян Монов. Панихида отслужи протойерей Емаунил. Учениците от Финансово стопанската гимназия „Васил Левски“ подготвиха „Караул на паметта“, като всеки посетител получи брошура с рисунка, стихотворение и есе, посветени на Апостола на свободата.

В Регионалната библиотека беше показан филмът „Левски пред съда на Портата и на историята“. 

Целта на общината е през целия ден да имаме поводи да си спомняме за Левски, посочи зам.-кметът д-р Емилия Баева.


Днес и утре всеки посетител на Националния военноисторически музей с помощта на музеен експерт ще може да се запознае отблизо и да научи историята на малкото запазени вещи на Васил Левски, съхранявани в музея. Посетителите ще могат да си припомнят и най-ценното наследство на Апостола - словото, пресъздало идеала му за свобода.

А думите на Левски, записани в неговите писма и личното му тефтерче, ще бъдат визуализирани чрез светлинна инсталация. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени