Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уенди Шърман: България е отличен съюзник - и наш, и в НАТО

| обновено на 19.02.22 в 10:00
Уенди Шърман
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Съединените щати Джо Байдън е убеден, че президентът на Русия Владимир Путин е взел решение да нападне Украйна и че ще го направи в рамките на следващите 7 дни. В същото време Байдън заяви вчера, че не е късно за деескалация на напрежението и подновяване на преговорите с Русия. Ден по-рано държавният секретар Антъни Блинкън разказа пред Съвета за сигурност на ООН в детайли как според американското разузнаване Русия ще изфабрикува претекст за война. И се договори за среща с руския първи дипломат Сергей Лавров идната седмица някъде в Европа.

Москва категорично отрича, че се готви да воюва и обвинява Вашингтон в антируска истерия. Междувременно огласи и условията си за деескалация, които все още включват неприемливите за НАТО искания за връщането на алианса в 1997 година.

Екипът на предаването "Събота 150" от няколко седмици прави опити да разговаря с двама високопоставени дипломати - американски и руски - които оглавяваха делегациите на преговорите в Женева в началото на януари.
Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков за съжаление два пъти вече не можа да разговаря с нас, но поканата към него остава.

Заместник - държавния секретар на Съединените щати Уенди Шърман даде интервю за БНР и предаването "Събота 150".

"Съединените щати продължават да се надяват, че руският президент Владимир Путин ще направи правилния избор и ще избере дипломацията, деескалацията на напрежението и мира в Европа - въпреки че действията му не са окуражаващи". Това заяви в интервю за БНР заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман.

Във Вашингтон все още проучват публикуваните вчера писмени условия на Русия за намаляване на напрежението около Украйна, но отговорът на поне част от тях е категоричен.

Шърман бе ръководител на американската делегация на преговорите в Женева през януари с Русия по исканията на Москва за гаранции за сигурност.

Русия продължава да държи на исканията си никой да не може да се присъединява повече към НАТО, Алиансът да се върне към състоянието си от 1997 година. Ясно е, че не можем да се съгласим с такова нещо“, заяви Шърман.

Преговорите между Вашингтон и Москва ще продължат в края на идната седмица. Първите дипломати Антъни Блинкън и Сергей Лавров ще разговарят в Европа, но при едно много важно условие - ако дотогава Путин не нахлуе в Украйна. 

България се показва като отличен съюзник на Съединените щати, заяви Уенди Шърман:

„България е просто страхотна, тя беше и е отличен съюзник - и наш, и в НАТО. Силата и дълбочината на партньорството ни в областта на сигурността се отразява във всичките общи военни учения и тренировки, на които България беше домакин през последната година - като Defender Europe, в което участваха над 2000 съюзнически военни въпреки пандемията“.

Нашите силни двустранни отношения не се изразяват само със сътрудничество в областта на сигурността. Страните ни напредват в постигането на амбициозни цели като предоставяне на икономически възможности на гражданите ни, укрепване на енергийната диверсификация в България, насърчаване на иновациите и технологиите, подобряване на здравеопазването и инфраструктурата, зелената икономика и затвърждаване на споделения ни ангажимент да се придържаме към демократичните ценности.

Тази седмица високопоставена българска делегация беше на посещение във Вашингтон и в още три града на различни места в Съединените щати, за да проучи как страните ни могат да си взаимодействат за подобряване на енергийните доставки за България. Според нас има голям потенциал за партньорство през следващите години. Съветникът на Държавния департамент Дерек Шолей отделно беше преди няколко дни в София с цел надграждане на нашето партньорство".

НАТО и Европейският съюз демонстрираха забележително твърдо единство и решимост, в резултат на което Русия досега получава тъкмо обратното на това, което заяви, че иска - алиансът да се изтегли от източния си фланг. Не се ли притеснявате обаче, че това единство може и да се окаже не чак толкова твърдо пред евентуално истинско изпитание - ако се наложи да реагират със санкции срещу Русия?

"Съгласна съм с вас, че солидарността на съюзниците и партньорите ни е на безпрецедентно ниво. Тя съответства на предизвикателствата, пред които сме изправени. Нямам никакво съмнение, че всички разбираме мащаба на кризата и че тя изисква да откликнем солидарно и решително. На Съвета НАТО-Русия беше невероятно - 30 страни заявиха на руснаците - "Ние сме единни!" - за суверенитета, териториалната цялост и правото на всички да избират сами бъдещето си. Беше наистина забележително!

Тази солидарност е налице и днес. И очаквам, че ще устои на цялата криза. Всички се надяваме все пак президентът Путин да направи по-добрия избор - за себе си, за страната си и за бъдещето на цяла Европа. Както знаете, ние предложихме преговори по важни за него въпроси, за да гарантираме сигурността на Русия, която е част от Европа, и общата европейска сигурност. Надяваме са да вземе правилното решение".

Европа ще пострада значително в случай, че Москва реши да използва петрола и природния си газ като оръжия. България може да е сред най-тежко пострадалите страни при такъв сценарий. Достатъчни ли ще са планираните компенсаторни мерки, за да бъдат неутрализирани пораженията?

Работим с държави и копмании по цял свят, за да гарантираме енергийните доставки. Разбираме притесненията и искаме да смекчим ценовия шок, за да защитим американците, Европа и глобалната икономика. Без съмнение нарушаването на енергийните доставки през Украйна ще засегне най-остро газовия пазар в Европа. Затова насърчаваме нашите европейски партньори да координират планирането си, включително как да бъдат използвани наличните запаси. Търсим и допълнителни обеми газ от алтернативни източници - Северна Африка, Близкия изток, Азия и Съединените щати.

Преговаряме и с големи компании за природен газ по целия свят, за да разберем дали имат капацитет и желание да увеличат временно добива и да насочат допълнителните обеми към европейски клиенти. Японците вече обявиха, че ще изпратят втечнен газ на Европа. Говорим и с доставчици на втечнен газ, за да разберем дали са достатъчно гъвкави условията в договорите им, за да бъдат насочени определени обеми към Европа.

Подкрепяме конкретно и усилията на България да диверсифицира енергийните си доставки - да не разчита на един единствен източник. Диверсификацията спомага за защитата на българския суверенитет. И в края на краищата означава по-надеждни доставки и по-ниски цени за българите", каза за БНР заместник - държавния секретар на Съединените щати Уенди Шърман.

У. Шърман: Русия обедини всички в Европа - и държавите в НАТО, и тези извън Алианса


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна