Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Западът остро критикува Русия, подготвя нови санкции

| обновено на 22.02.22 в 07:59
Съветът за сигурност на ООН проведе извънредно заседание за Украйна, след като Русия призна независимостта на две самообявили се републики на нейна територия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

САЩ и техните съюзници остро критикуваха Русия, като осъдиха признаването на независимостта на сепаратистките Донецка и Луганска народна републики в Украйна от президента Владимир Путин, и обявиха, че в отговор се подготвят нови санкции

На извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН представителите на Запада осъдиха и решението на руския президент Владимир Путин да изпрати войски в Източна Украйна като грубо нарушение на международното право и „претекст за война“.

Постоянният представител на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд атакува твърденията на Путин, че руските войски ще поддържат мира в района на Донецк и Луганск.

„Той ги нарича умиротворители. Това е абсурдно. Ние знаем какво са те наистина“, каза тя пред съвета. Томас-Грийнфийлд каза още, че речта на Путин за признаването на републиките е съдържала „серия от възмутителни фалшиви твърдения“, които целят „създаване на претекст за война“.


Посланикът на Украйна Сергий Кислиця настоя, че границите на страната му остават непроменени въпреки действията на Русия.

Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя каза, че Москва е „отворена за дипломация и дипломатическо решение“, но предупреди, по думите му, срещу украинска агресия.

„Не възнамеряваме да позволим нови кръвопролития в Донбас“, каза той.  „Бих искал да призова нашите западни колеги да променят мнението си, да оставят настрана емоциите си и да не влошават ситуацията. Никой освен вас не може да възпре милитаристични планове на Киев“, добави Небензя.

Според него признаването на независимостта на ДНР и ЛНР от Москва не променя състава на страните по споразуменията от Минск за уреждането и задължението на Украйна да ги изпълни.

Китай, който е близък съюзник на Русия и подкрепи Москва в исканите гаранции за сигурност от САЩ и НАТО, не взе страна в спора, като призова „да се избягват каквито и да е действия, които могат да подхранят напрежението“.

„Сегашната ситуация в Украйна е резултат от множество комплекси фактори“, каза китайският посланик в ООН Чжан Юн.


Съединените щати, Великобритания и Франция поискаха заседание на Съвета за сигурност на ООН, след като Русия призна Донецката и Луганската народна република. Албания, Ирландия, Норвегия и Мексико също подкрепиха идеята, но от Русия, която в момента е председател на Съвета за сигурност, зависеше да го включи в програмата. Украинският външен министър Дмитро Кулеба обяви, че страната му също е поискала спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради „незаконните действия на Русия“.

Постоянният представител на Киев Сергий Кислиця настоя Съветът за сигурност да не отстъпва пред заплахите на Русия.

„ООН е болна. Поразена е от вирус, разпространяван от Кремъл. Ще се остави ли на този вирус?“


Други реакции

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че решението на Москва е нарушение на суверенитета и териториалната цялост на Украйна. 

САЩ остро осъдиха признаването от Кремъл за независими на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народна република. Държавният секретар Антъни Блинкън определи случилото се като „напълно отхвърляне на руските ангажименти по Минските споразумения“, а президентът Джо Байдън наложи санкции.

Лидерите на Франция, Германия и Съединените щати осъдиха действията на Путин като „явно нарушение“ на Минските мирни споразумения.

Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Олаф Шолц и президентът на САЩ Джо Байдън се съгласиха, че „тази стъпка няма да остане без отговор“, се казва в изявление на германската канцелария, публикувано след разговора им.

Френското председателство на Европейския съюз свиква тази сутрин заседание на постоянните представители на страните членки на Европейския съюз. Предстои изготвяне на вече обявените целенасочени санкции срещу лица, които са пряко отговорни за решението на Москва.

По-рано председателите на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Шарл Мишел определиха признаването на сепаратистките републики като „незаконен акт“.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг осъди действията на Русия и призова Москва да спре да подклажда конфликта и да избере дипломацията.

„Осъждам решението на Русия“ посочи в изявление Столтенберг и допълни: „Съюзниците настоятелно и най-твърдо молят Русия на избере пътя на дипломацията, да се откаже незабавно от мащабното усилването на военните си подразделения си в Украйна и около Украйна, както и да изтегли войските си съобразно международните си задължения и ангажименти.“

Британското правителство заяви, че ще наложи санкции на Русия. 

Президентът Клаус Йоханис заяви, че Румъния остро осъжда признаването от Руската федерация на „независимостта“ на ДНР и ЛНР, които са съставни части на Украйна“,

„Този акт е грубо нарушение на международното право, суверенитета и териториалната цялост на Украйна, както и нарушение на задълженията, поети по Минските споразумения“, добавя Йоханис.

Междувременно Турция излезе с изявление, че решението на Русия да признае Донецката и Луганската народна република е неприемливо и Анкара го отхвърля. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени