Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо още няма норматимно решение на проблема с нерегламентираното използване на моторните шейни

Моторна шейна
Снимка: Любомир Грънчаров

Планинари са против карането на моторни шейни по Седемте езера и по Национален парк "Рила".

Карането на моторни шейни в планината се превръща в масово екстремно преживяване, което създава сериозни проблеми в защитените територии, а и на зимните туристи.

"На това нещо трябва да се сложи край чрез плътен и строг контрол", казват планинари и туристи от Кюстенидлско. Особено след като  стопанинът на хижа "Иван Вазов“ Венци Златарев обяви в социалните мрежи открита война на шейнарите. Проблемът беше подхванат и по медиите, разискван беше и по "Преди всички" на Програма "Хоризонт".

"Моторни шейни се карат не отсега, не отскоро, а постоянно и по едва ли не всички планини. Това е сериозно, дори брутално нарушение на забраните и на правилата за зимен туризъм". Казва го известният природозащитник и планинар от Кюстендил инж. Севделин Атанасов:
"След като е Национален парк, не трябва да се карат шейни там. Няма какво да се умува и точка. Въпросът е как да се контролира това нещо, защото възможностите на рейнджърите са безкрайно ограничени и шейнарите на никого не спират. Не съм имал премеждие с моторни шейни, но са ми разказвали приятели, които със ски са сковани нагоре и изведнъж на една от портите на Вихрен над тях изкачат 20 шейни и са се чудели къде да се дянат, защото са били точно на превала, на ръба".

"Наистина ние сме ползватели на моторни шейни, така че ние сме част от този процес, но ние поне сме регламентирани, имаме правото да го правим това нещо". Това обясни в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Емил Нешев, директор на Планинската спасителна служба към Българския червен кръст:

"Нека да уточня за всички, които ни срещат в планината с моторните шейни, трябва да знаят, че за да бъдем бързи и ефективни, трябва да познаваме условията в планината и това налага излизането ни с моторни шейни, дори когато не сме на спасителни акции. Също така трябва да познаваме шейните, да можем да ги караме, за да бъдем наистина добри. Едно е да караш шейна от този тип, за който става въпрос, с над 100 конски сили, те са за високата планина, но се карат от един човек, а за да свалиш пострадал, трябва да си много добър. Много е различно, много е сложно и много трудоемко".

Цялото интервю с инж. Севделин Атанасов и Емил Нешев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна