Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Асенов: Ако затворят пътя на Русия към Европа и САЩ, пътят към Китай е отворен

Много по-силни санкции не биха се отразили добре на много европейски държави и в някаква степен на САЩ, казва преподавателят

Асен Асенов
Снимка: Борислава Борисова, БНР

„Това са едни от най-сериозните санкции, които САЩ са налагали на Русия и на Съветския съюз. Можеха да бъдат и по-силни санкциите, но нека не забравяме, че руската икономика, за разлика от съветската някога, е много по-добре интегрирана в световната икономика и едни много по-силни санкции биха се отразили не много добре на много европейски държави и в някаква степен на САЩ.“ Това каза в интервю за БНР проф. Асен Асенов, доктор по икономика и преподавател в Американския университет във Вашингтон.

Асенов даде пример: Германия внася около 35% от енергоносителите си и повишаването на цената им ще направи нейната икономика неконкурентноспособна.

Според Асенов изключването на Русия от системата за банкови разплащания SWIFT означава „прекратяване на търговските отношения с Германия, завъртане на крана за газа“.

„Кой ще пострада от това? Европа и САЩ. Тук фондовите пазари паднаха, инфлацията расте. Има много фактори, които казват, че резки движения не бива да се предприемат.“

„Русия има много по-добра интеграция с китайската икономика и ако ѝ затворят пътя към Европа и САЩ, пътят към Китай е отворен“, отбеляза Асен Асенов.

„Неслучайно Путин беше там за Олимпиадата, за да си осигури нещата в своя тил.“

Коланът се затегна от всички посоки в света, с изключение на Китай и в някаква степен колебливата позиция на Индия, обърна внимание преподавателят.

Между Китай и Русия има вече дългосрочно стратегическо партньорство – в икономиката, политиката, военната област.

Проф. Асенов изтъкна, че зависимостта от Русия за осемте години от 2014 г. насам е нараснала, като „Северен поток 2“ е само една от линиите. През тези години на руската икономика бяха наложени много санкции и тя в определена степен се стабилизира – храни и лекарства започнаха да се произвеждат в Русия, поясни той.

„Тя имаше 8 години да се подготви за този момент, докато европейската икономика тръгна в една малко по-различна посока – зелената енергия, и се оказа, че не е подготвена за нея, нямаме и класическите енергоносители.“

В начина на мислене на Америка и Европа война в такъв мащаб в 21 век е немислима, обобщи Асенов.

Русия не можеш да я разбереш с една рационалност. Там има една друга, неевропейска рационалност, ирационалност. Това е проблем за западния начин на мислене и за разбирането на Русия.“

Преподавателят каза още, че руският президент държи по-твърда линия, отколкото на Запад са очаквали. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна