От Сектор „Миграция“ в Бургас могат само да приемат заявленията на чужденците, които да препратят към София, посочват от полицията. Това е така, защото за хуманитарен статут се снемат биометрични данни, което се извършва само в трите посочени града.
Украинските граждани от български произход могат да получат разрешение за продължително или постоянно пребиваване в България, в случай че имат сключен трудов договор с български работодател за срок, по-голям от 6 месеца.
В момента украинците могат да останат у нас 90 дни, без да имат хуманитарен статут на бежанци. Срокът може да бъде удължен заради извънредните обстоятелства. Проблемът обаче трябва да се реши на държавно ниво. Един от вариантите е да бъде разкрит мобилен пункт в Бургас.
Ирина Кизикова е пристигнала у нас с двете си деца на 27 февруари. Установили са се в Черноморец. Препращат я към София, а тя не знае как да стигне до столицата, нито къде да остане там.
Юрисконсултът Пламен Тотов се опитва да помогне на бежанците. Той работи в център за оказване на помощ на рускоговорящи граждани. Телефонът му не спира да звъни. Според него хуманитарен статут би следвало да може да предоставя всеки държавен орган. Тотов недоумява защо документите трябва да се подават само в София, Нова Загора и Харманли.
„Това адски много затруднява тези изтормозени от войната граждани. Как е възможно тези хора, които едва са дошли дотук и са бедстващи, да ги изпращат по други градове, като те не познават нито България, нито държавните институции, трудно разговарят на български език. Нямат коли.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.