Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

220 години от рождението на Виктор Юго

Снимка: 81sou.org

Тази година с навършват 220 години от рождението на френският писател, драматург и общественик Виктор Юго. Смятан за един от най-известните и важни френски писатели, дали отражение както върху литературния, така и върху политическия живот на страната, той заема видно място в историята на френската литература през 19-и век, работи по обновлението на поезията и театъра. 

Първата му творба, която възпява романтичния герой, е пиесата „Ернани“. Трагедията разказва за личните спомени на Юго, натрупал по време на честите си пътувания до Испания, разказани с голямо въображение. Още с поставянето си за първи път на сцената, драмата предизвиква бунт, защото разказва за конфликта между испанския крал и благородника - разбойник Ернани. Едни от най-известните му творби са „Парижката Света Богородица“ и „Клетниците“. 

Освен литературни изяви, той има и политически речи в Камарата на лордовете, в Учредителното събрание и Законодателното събрание, по въпроси, засягащи смъртното наказание. Преди 144 години Виктор Юго произнася реч пред парламента на Франция във връзка с Априлското въстание. 

Тези и други факти от живота му коментира литературоведът доцент Йордан Ефтимов:

„Виктор Юго стъпва на литературната сцена едва 19-годишен със стихосбирката „Оди“, на 27 години вече е автор на голям роман и на пиеси, около 30-ата си година е много активен общественик и политик. Оказва голяма подкрепа на поляците, малцина в България си представят какво се случва тогава, когато България е под турско робство, поляците са разделени между Прусия, Австро-Унгария и Русия и нямат собствена държава доста време, преживяват го като робство. Юго подкрепя Познанското въстание, кърваво потушено от Прусия, и опита на Краков да извоюва независимост. Подкрепя и движението на Гарибалди, дори и със събиране на пари. Изказва се и за потушаването на Априлското въстание. Истината е, че западноевропейците смятат, че българския е диалект на сръбски език. Когато пише във вестник „Рапел“, коментирайки потушаването на въстанието на България, пише една ключова фраза: „Цивилизацията е в народите, варварството е в правителствата.“

Талантът на Юго е забелязан от крал Луи XVIII. Юго допринася за обновлението на поезията и театъра по времето на Романтизма през XIX в. От поетическа гледна точка и похватите, които използва, Юго е новатор – използва не само класическото римуване на двустишия, но се опитва да използва и по-сложни.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.

Снимки – 81sou.org и БНР

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени