Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Антон Тонев: Здравната реформа - с малки стъпки и предварително зададена посока

„Битката срещу Covid-19 продължава макар и в по-малък мащаб“

Битката срещу Covid-19 продължава макар и в по-малък мащаб. Изпълнителната власт в лицето на Министерството на здравеопазването и Министерския съвет, стъпвайки върху информацията от здравната система и международните институции, реши, че може да премахне задължителните противоепидемиологични мерки. С непродължаването на епидемиологичната обстановка отпадна възможността да бъдем задължително принуждавани и глобявани заради неспазване на задължителни мерки. Всички експерти препоръчват носенето на маски в затворена среда, спазването на дистанция и на хигиена“.

Това каза пред БНР доц. Антон Тонев, депутат от „Продължаваме промяната“, председател на комисията по здравеопазване в парламента.

И посочи, че „промените дават възможност при неблагоприятна тенденция да не се стига отново до извънредна епидемична ситуация“. 

„От 25 февруари до 1 април отхлабвахме мерките. Извървяхме път, в който плавно отхлабвахме мерките и упражнявахме постоянен мониторинг на данните. Категорично не сме взели политическо решение“.

Той подчерта, че до 15 май е срокът на валидност на заповедта за въвеждане на условия за зелен сертификат за навлизане на територията на България от някои страни, „затова все още не може да се каже при какви условия ще протече летният туристически сезон“.

В предаването „Неделя 150“ той поясни, че първата промяна, която правителството иска да въведе в здравеопазването, е свързана с начина, по който се прави политика в сектора:

„Основните реформиращи решения трябва да следват един продължителен период на публични обсъждания. Предстои ни такъв период, за да можем да обясним нашите идеи и да дефинираме какъв отговор ще получим за тях. За доболничната помощ има сериозни данни за натрупани проблеми, които водят до намаляване на броя на общопрактикуващите лекари, за съобщения за работа в извънработно време, има колеги, които дълго време не могат да ползват отпуск. Няма да има голямо разместване в слоевете на избор на това кой пациент при кой общопрактикуващ лекар да отиде. Трябва да дигитализираме нашето здравеопазване. Основните промени са и за начина на заплащане. Да се намали натоварването, което всеки личен лекар се налага да изпитва... Реформите в здравната система трябва да се случват с малки стъпки, но в предварително зададена посока“.

Средставата, които държавата ще даде за поемане на здравните вноски на украинските бежанци, той уточни, че се очаква да бъдат възстановени от Европейския съюз.
Интервюто с доц. Антон Тонев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна