"С този акт искаме да покажем нашето съществуване, да излезем от анонимност", коментира пред БНР Александър Александров, председател на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите. По думите му политиците ги вкарват в анонимност в здравната система.
Фелдшерите (лекарските асистенти) работят предимно в спешните центрове и във филиалите по спешна медицина.
"Това, че ще протестираме, няма да утежни работата на центровете", увери Александров.
В провинцията повечето работещи в спешната помощ са фелдшери, уточни той.
Предложение фелдшерите да влязат да работят в яслите и детските градини заради недостига на персонал може да направи "човек, който не е наясно с нашата професия", отбеляза Александър Александров, според когото от Министерството на здравеопазването с този акт доказват, че не са наясно.
На сайта на МЗ от почти година стои "на трупчета" наредба, регламентираща функциите и дейностите на лекарските асистенти, подчерта Александров в предаването "Преди всички". Без тази наредба не могат да се уредят длъжностните характеристики на специалистите на работните им места.
"Сега лекарските асистенти, а оттам и фелдшерите, защото по закон фелдшерите имат правата на лекарските асистенти, работят нелегално."
От 20 години водим борба за качествена легитимация, но управляващите нехаят, коментира Александров, според когото опитите им да провокират реакция на здравното министерство остават "глас в пустиня", като от водещата партия в коалицията ПП не им обръщат внимание и няма комуникация.
Александър Александров е категоричен, че фелдшерите и лекарските асистенти са сегрегирани в здравната система, а проблемите им се замитат.
"Ние сме около 2 хиляди човека, тази бройка беше доста намалена в последните години."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.