Янислав Герчев се класира на финала в София (обновено)

| обновено на 29.04.22 в 14:44
Янислав Герчев (в синьо) среща белгиец на полуфинала.
Снимка: БФДжудо

Двукратният европейски вицешампион Янислав Герчев се класира за финала в категория до 60 кг на първенството на Стария континент по джудо за мъже и жени в "Арена Армеец" в София.

Националът се справи изключително драматично на полуфиналите срещу бронзовия медалист от Евро 2020 Йоре Верстратен (Белгия). Българинът спечели след повече от 13-минутна битка с "ипон", след като белгиеца получи три наказания.

За титлата Герчев ще спори по-късно днес срещу защитаващия титлата си от Лисабон 2021 Франсиско Гаригос от Испания.

Българинът записа преди три поредни победи - всичките с продължение. В първия си мач Герчев надделя над Ям Волчак (Израел), пети на Мондиал 2021. Във втория кръг българинът спечели отново с продължение срещу словенецът Давид Старкел. На четвъртфиналите националът победи драматично седмия от Игрите в Токио 2020 и лидер в световната ранглиста Артьом Лесюк от Украйна, а срещата продължи повече от 7 минути.

При 66-килограмовите Денислав Иванов, световен и европейски шампион за кадети, победи на старта литовеца Андрей Клоков с "ипон" в 18-ата секунда. На осминафиналите той спечели престижен успех срещу олимпийския вицешампион от Токио 2020 Важа Маргвелашвили от Грузия.

В спор за място на полуфиналите Иванов ще срещне 22-годишния Яшар Наджафов от Азербайджан.

В същата категория 66 кг Божидар Темелков загуби с "ипон" от украинеца Явхен Хончарко, бронзов медалист от световния шампионат за юноши.

Ивелина Илиева също спечели първата си среща. Тя надделя над австрийката Лиза Грабнер в категория до 57 килограма с "ипон" 2:39 минути преди края на двубоя. Илиева спечели сребро на Евро 2016 и е пета на шампионата на планетата през 2019-а. Във втория кръг българката отстъпи след продължение пред Мина Либер от Белгия.