"Такива възможности има. Те са силно ограничени. Не е сигурно дали ще се опре до тях. Реално погледнато, за да се осъществи такъв ремонт на територията на нашата страна, първо имаме много сложна операция по придвижване", посочи Цветков.
Основната железопътна линия за България минава през района на Одеса, преместването на военната техника трябва да стане през Западна Украйна и Румъния до България. Друга страна, която е поела ангажимент да ремонтира украинската бойна техника, е Словакия и този вариант е много по-лесно осъществим, отбеляза доц. Цветков.
На следващо място стои въпросът дали отбранителната ни индустрия, която се занимава със съветско въоръжение и техника и която е много зависима от външни доставки, има резерви и резервни части и дали такива биха могли да бъдат доставени от други държави, като се има предвид, че Русия и Беларус отпадат, допълни преподавателят във Военната академия.
"Зависи какви са запасите в България и дали от Източна Европа биха могли да бъдат доставени такива. Но трябва да си даваме сметка, че реално нашите възможности са силно ограничени."
Според политолога писмото на украинския посланик до парламента е било изненада, защото е имало очаквания "за много по-голям ангажимент от наша страна" и може би се осъзнава, че "очевидно България желае в много ограничен смисъл да окаже такава помощ като държава".
"С тази формулировка: "ремонт на военна техника" се оставя вратата леко открехната, като не се прекратяват възможностите, които са използвани до момента, а именно доставка на въоръжение на търговска основа", коментира доц. Георги Цветков в предаването "Преди всички".
Повече по темата слушайте в звуковите файлове.