Изложбата, която ще бъде открита от Атанас Кънев и Елена Панайотова на 3 август в Градската художествена галерия на Пловдив се казва "Далеч от Африка", но всъщност ни приближава до горещия континент.
Африканските сюжети са заснети от професионалния фотограф и театралната режисьорка и с тях се представя програмата "Артисти за деца", продуцирана от Фондация "ДЕН ГРИ" и ръководена от Елена Панайотова в Кения (2011- 2017) и България (2002- 2017).
В проекта са били въвлечени 5000 деца и младежи в риск и 300 артисти от Африка и Европа, обучени от български екип в практиките на приложен театър. През 2016 г. програмата е сред 8-те проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културно разнообразие в света.
Фототворбите отразяват процеса на въвличане на африкански артисти и деца в риск в творчески обучения и създаване на театрални фестивали върху местни легенди и приказки на брега на езерото Виктория в Кения. Включени са и документални кадри от Кения и Занзибар.
Експозицията повдига въпроси за ролята на документалната фотография, като популяризира уникален български модел за прилагане на сценични изкуства за социална промяна.
"Трудно направихме тази изложба, защото с моя приятел и колега Атанас Кънев разполагахме с хиляди снимки. Мислихме да изберем 90, но в крайна сметка ще покажем 150", сподели пред Радио София Елена Панайотова.
Тя повече от 25 години работи като режисьор на драматични, куклени и оперни спектакли в България и чужбина. Продуцент и педагог е, изиграла е ключова роля в появата на нови тенденции в театралната практика у нас. Дългогодишен преподавател в Академия за изкуства в Утрехт, Холандия, както и в НБУ. Нейни спектакли са получавали престижни награди и номинации и са представяни на различни европейски фестивали. Номинирана е от Столичната община за изключителни постижения в сферата на изкуството за режисурата на спектакъла „Шахнаме: Сказание за Зал“ в театър „Азарян, през 2021 г.
▲ Атанас Кънев и Елена Панайотова Снимка: Личен архив
"Ценното е, че поради работата ми в Кения бях приета като част от общността. Така достъпът вътре до хората, до ситуациите е съвсем друг. Те нямат дума за бъдеще. Не могат да си представят как може да си представим нещо, което го няма сега… При децата там работата с изкуство даде светкавични резултати. Това е изложба на много любов и съпричастност, не на наблюдател или турист", изтъкна Панайотова.
Експозицията ще може да се разгледа до 23 август.
Надяваме се скоро след това да я видим и в София.
Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.