Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След 1 януари само азерският газ ни е 100% осигурен, казва изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори

Ивайло Найденов: Прагматично да се възползваме от всички опции, за да свалим цената на газа

"Краткосрочните сделки са кърпене на положението. Няма как да бъдат на добра цена"

Ивайло Найденов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Анализите, които са направили работодателските организации, сочат, че ако си вземем количествата от "Газпром", това ще свали цената на микса, който закупува "Булгаргаз". Това ще свали и цената за българските потребители. Друго важно нещо е да се завърши интерконекторът. Това също ще помогне за намаляване на цените. В момента сме в такава ситуация, че трябва чисто прагматично да се възползваме от всички опции, които имаме, за да свалим цената. Това до 31 декември, но имаме да решаваме и проблем от 1 януари, защото след 1 януари само азерският газ ни е 100% осигурен."

Това заяви в интервю за БНР Ивайло Найденов, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.

"Трябва да се работи за намиране на дългосрочно решаване на проблема с доставките. Краткосрочните сделки са кърпене на положението и няма как да бъдат на добра цена."

Ивайло Найденов изрази мнение, че "Топлофикация – София" няма да бъде оставена да фалира, тъй като "ще завлече всичко по веригата" до Българския енергиен холдинг. Мярката спиране на износа на ток не е разумна, смята още Найденов.

За големите предприятия и тежката индустрия възможностите за преминаване към алтернативно гориво са много ограничени – в много тесен аспект, при определени предприятия. При по-малките предприятия има по-голяма гъвкавост, поясни той в предаването "Преди всички".

Някои инсталации са проектирани да работят само на природен газ, в някои случаи преминаването към алтернативно гориво – например пропан-бутан, изисква проектиране на нова инсталация, нови горивни стопанства, промяна на разрешителни.

"Може би около 2 години трябват, където е възможно, това да се осъществи."

Мазутът също не е опция, изключен е от комплексните разрешителни на повечето предприятия, уточни той.

Ако се стигне до ограничителен режим, си има алгоритъм. Но би било добре предприятията да бъдат уведомени по-рано, за да се предвиди технологично как да се спрат мощностите по безопасен начин, подчерта Найденов.

Относно изключенията да не се спира газът в критични индустрии той отбеляза, че в европейската регулация няма дефиниция за критична индустрия – това е оставено на отделните страни членки.

Найденов съобщи, че се подготвя писмо към кризисния щаб, за да се изработи такава дефиниция за България.

"От тези задължения за 15%-ното намаляване биха могли да се извадят и количествата природен газ, които са използвани не като гориво, а като суровина. Тоест имаме известна свобода на национално равнище как точно да постигнем тези мерки."

Заводи от тежката индустрия в Западна и Централна Европа вече масово затварят, посочи Ивайло Найденов. По думите му "ние се справяме сравнително добре, благодарение и на компенсациите за електроенергията".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени