Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дефицит на газ може да се появи най-рано ноември, от октомври нататък нещата се усложняват

Мартин Владимиров: Чрез търгове за критичен резерв на газ могат да се реализират икономии и компенсации

ЕК да се намеси в преговорите между "Газпром" и България, призова експертът

Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС

Компенсации за най-газоемките предприятия в страната би трябвало да има, защото пазарът в Европа в момента е счупен с целенасочено намаляване на предлагането и изкуствено повишаване на борсовите цени.

Това мнение изрази в интервю за БНР Мартин Владимиров, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.

"Но този механизъм трябва да е пазарен. Той не трябва да бъде на калпак, както в пазар електроенергия, а да се открият възможните икономии в бизнеса чрез създаване на търгове за критичен резерв. Търгове, при които отделни индустрии се явяват и предлагат с колко могат да ограничат потреблението на природен газ и за това биват компенсирани на мегаватчас."

Според Владимиров това предложение може да се подготви сега, а механизмът – да започне да работи преди началото на отоплителния сезон, като следващият редовен парламент гласува спешно необходимите законодателни промени.

Дефицит на газ може да се появи най-рано ноември, ако не се договорят допълнителни количества. В момента има до края на септември. За октомври има около 30% азерски газ, около 30% от танкера, който ще внесе "Булгаргаз" и още около 25% друг втечнен газ на компанията "МЕТ", обясни експертът в предаването "Преди всички".

"Може би имаме недостиг около 10-15%, но трябва да се има предвид, че потреблението на газ се свива в България – тази година с около 20%. Вероятно много предприятия ще намалят потреблението си допълнително. Няма да имаме проблем за октомври. От октомври нататък нещата са по-сложни."

Когато е била оповестена офертата на американската компания "Шиниър" към "Булгаргаз" в началото на август, цената по дългосрочния договор с "Газпром" е била около 15% по-ниска, уточни Владимиров. 70% от цената по договора ни е обвързана с котировките на TTF, а те "скачат всеки ден" и към днешна дата руският газ е с 16 евро по-скъп на мегаватчас, отколкото алтернативната оферта за американския втечнен природен газ, стана ясно от думите му.

Владимиров предположи, че "Газпром" ще настоява за сключване на нов дългосрочен договор със страната ни.

България може да отправи искане ЕК да се намеси в преговорите между "Газпром" и България, за да знаем какво се случва със загубените количества от май насам, както и каква трябва да е общата политика на ЕС относно потенциални съдебни дела срещу "Газпром" през следващите години, смята Мартин Владимиров.

"Има определени олигархични кръгове, свързани с Русия в България, които се опитват да подмамват служебното правителство и може би президента, че ние де факто сме се споразумели с "Газпром" още април, че признаваме форсмажор по договора и че реално нямаме никаква добра позиция и "Газпром" ще ни осъди за пропуснати ползи в бъдеще. Това е абсолютно грешно твърдение", заяви експертът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21