Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Тя беше символ на постоянството в едни много променливи времена. Когато става кралица, министър-председател на Великобритания е Уинстън Чърчил, който е роден през 1874 г. Преди няколко деня тя възложи съставянето на кабинет на новата министър-председателка Лиз Тръс, която е родена 1975 г. Станаха огромни промени. Британската империя се превърна в британска общност, станаха културни революции."
Това каза в интервю за БНР Стефан Тафров, бивш посланик във Великобритания в периода 1995-1997 г., след кончината на британската кралица Елизабет II.
"Тя винаги беше там. Тя направи връзката с историята – за британците, за света. Беше изключително популярна по света. Причината да бъде толкова успешен монарх – защото беше разбрала смисъла на своята роля: да осигурява връзките между епохите и поколенията. И го направи по най-блестящ начин."
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Историята тепърва ще се произнася за този толкова дълъг и наситен със събития живот, какъвто имаше кралицата на Обединеното кралство. Тя беше личност, която на практикахвърли мост между три века", подчерта в предаването "Хоризонт до обед" гл. ас. д-р Борис Стоянов от Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
"Самата тя живя близо век. Без съмнение тя е продукт на една епоха, която носи духа, консерватизма, моралния код на края на 19-и и самото начало на 20-и век. Тя е възпитана в порядките на онази епоха. Същевременно през своя живот тя трябваше да носи, да отрази белезите на страданието, на разделението, на промяната, на разпускането на нравите, с които е характерен 20-и век. Животът ѝ като монарх беше доминиран от сянката на Студената война, от сянката на ядрения апокалипсис. Тя преживя и това време, за да дойде време на отворените граници, на глобалния свят."