Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средно делът на възрастните с аутизъм в Северна Америка и Западна Европа е около 2,2% от населението

У нас няма статистика нито за децата, нито за възрастните с аутизъм. НБУ публикува въпросник за симптомите

Възрастта на диагностициране в България пада. Обичайно симптомите се проявяват до 2-3 години

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Учени от Департамент "Когнитивна наука и психология" на Нов български университет започват изследване каква част от хората над 18 години у нас проявяват симптоми на аутизъм.

В България няма статистика за лицата с аутизъм. Целта на изследването е да направи достъпен на български език въпросник, който може да се попълни при съмнения за разстройство от аутистичния спектър. Според инициаторите това ще бъде първа стъпка да започне събирането на някакви данни за ситуацията у нас.

За последната седмица има над 500 отговорили. Броят участници, необходим за добър статистически анализ, е поне 1000.

"Единствената официално публикувана статистика за броя деца с проблеми в развитието в България, беше публикувана от УНИЦЕФ миналата година. По данни на МОН, че за учебната 2019/2020 г. има 25 000 деца със специални образователни потребности в образователната система, като от тях 15 000 имат комуникативни затруднения. това не означава, че непременно имат диагноза аутизъм, но това е най-близкото като данни, което имаме."

Това каза пред БНР д-р Михаела Барокова, ръководител на проучването.

"Щом няма статистика за децата, които впоследствие порастват и стават възрастни с аутизъм, наистина нямаме представа каква е тази бройка", уточни тя.

Знаем какъв е средно процентът на възрастни с аутизъм в Северна Америка, в Западна Европа – около 2,2% от населението. Може да направим приблизителна преценка каква би била бройката за България, посочи д-р Барокова.

Според диагностичните критерии за аутизъм, симптомите трябва да са се появили до 2-3-годишна възраст, но все повече много възрастни, които дълго време през живота си са смятали, че са по-различни, започват да се разпознават в тези симптоми, благодарение на информационни кампании за децата, поясни специалистът.

да търсят диагноза на един по-късен етап от своя живот. Това е тенденция не само за България."

"Няма много съществуващи услуги за лица над 18-годишна възраст, които имат аутизъм и процесът по получаване на диагноза е доста затруднен", заяви д-р Михаела Барокова в предаването "Преди всички".

Като положителен момент тя открои възрастта на диагностициране на детския аутизъм у нас, която пада, включително спрямо съседни на нас страни.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна