Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рони - аутист, който се вписва в света с любов

Роналд Найденов – Рони
Снимка: Ива Антонова

„Като се запознавам с много хора, някои стават по-внимателни с мен, по-човечни с мен – приятелски настроени към мен, това е думата. Може би защото ги посрещам с усмивка, със „Здравей, как си, какво правиш, не се притеснявай от мен“, казва Рони, който работи в Регионалната библиотека във Враца. Той е общ работник, премества книги, полива цветята, когато се налага, реди читателските картони.

Роналд Найденов – Рони, е на 29 години. Има синдром на Аспергер, по-лека форма на аутизъм, или т.нар. високофункционален аутизъм.

Рони работи отдавна в библиотеката, разказва неговият колега Петър Пенев.

„Когато постъпих на работа тук, го заварих. Дори той ми е помагал – кое, къде, как става – реденето на книги. Той е човек, който обича да услужва. Изключително стриктен – по него можеш да си свериш часовника. Винаги е абсолютно точен. Ако нещо го помолиш да се свърши, никога не забравя. Явно умът му така работи. Никога не е небрежен към нещо, което трябва да свърши.“

„За мен Рони е изключително лъчезарно момче, много интелигентно, възпитано, много добър колега. Той е много открит човек, много искрен“, споделя Галя Христова.

За него не е трудна работата, трудно му е да открие любовта на живота си, но вярва, че с Божията помощ ще я открие, „защото който търси, намира“.

Имам ли любов на този свят, значи имам всичко на света“, допълва Рони, който знае, че „животът е любов и любовта е живот“.

„Аутизмът е психологическо състояние, което стеснява социалните, комуникативните умения. Ние, аутистите, проявяваме известни тикове. Ей така, като съм седнал, си клатим телата като тик. Когато сме твърде емоционални, жестикулираме с ръцете си като тик. Аутистите много-много не разбират от шега, от изрази с преносно значение, от метафори“, наясно е той.

„Невинаги те гледат в очите, като жест. Така са родени. Неволно го правят може би.“

Роналд Найденов – Рони

„Прекалено е умен, аз се възхищавам на това колко бързо запаметява всичко, което му се каже. Той знае за всеки човек от библиотеката – от колектива ни, на коя дата е роден, кой месец, коя година, каква зодия е и трите му имена“, казва Десислава Петрова. Тя открива в аутизма положителни страни.

Имало е моменти, в които Рони е бил неспокоен, буйствал, бил агресивен, реагирал е остро. След това е свикнал, научил се е да общува в работна среда. 

„С всички хора е супер общителен, внимателен и много културен.“

Десислава Петрова е убедена, че хората с проблеми като Рони трябва да се адаптират към нормалната среда. „Трябва да се адаптираме и ние към тези хора и да знаем, че никой не е застрахован от нещо такова.“

Историята на Рони е успешно вписване на човек с проблеми, категоричен е Петър Пенев.

„Според мен за тези хора с някакъв вид аутизъм е много важно да са сред хората. Той може, тук е полезен, знае какво се иска от него, спокоен е и се разбира с всички нас много добре.“

Рони много обича изкуството и природата. Повече обича да чете поезия, отколкото проза. Петър Пенев смята, че той е намерил за себе си решение „да се справя в този свят, който за него не е обичаен“.

Хубаво е да сме сред хората, да не сме по цял ден сами вкъщи, потвърждава Рони.

„Мога да готвя – яйца да си пържа на очи, сандвичи да си правя, пуканки да правя. Научих се да правя дълги разходки. Горе-долу мога да рисувам. Да чистя мога, това е лесно, само че ми е досадно чистенето. Слушам музика, гледам филми“ – така изглежда ежедневието на 29-годишния Рони.

Рони призовава да бъдем внимателни и съпричастни с хората с увреждания. Както самият той се опитва да се сближи със света. 

Неговата история чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30