Народните представители обсъждат Проекта за решение за укрепване на отбранителните способности на България и оказване на военна подкрепа на Украйна. ДБ и ГЕРБ внесоха свои проекти за решение за оказване на военна подкрепа за Украйна, но вчера на заседание на комисиите по отбрана и външни работи в НС те бяха обединени в общ проект.
Отхвърлено беше предложението на БСП дебатът да се излъчва пряко по БНТ и БНР. Аргументите на левицата за това бяха представени от Иван Иванов:
"В тази ситуация българските граждани трябва да бъдат информирани, да се знае - кой е за мир и кой е за война".
В хода на дебата Атанас Славов от "Демократична България" заяви, че предложението за оказване на помощ е закъсняло. Решението за оказване на помощ за Украйна е и решение за укрепване на отбранителните способности на България, изтъкна той:
"Ние сме предложили 2% от брутния вътрешен продукт да се отделя за отбрана. Има също ангажимент за това, когато даваме наше въоръжение и техника за Украйна, да ползваме възможностите за заместваща техника и заместващо въоръжение. И, когато част от цивилизования свят казва: Ще ви даваме хуманитарна помощ, но оръжие, не можем - това е истинският цинизъм и се надявам, България да спре да взема цинична позиция".
Георг Георгиев от ГЕРБ подчерта, че именно военната помощ е тази, от която се нужда от Украйна и България може да осигури:
"И тук аз не бих се съгласил, че се чудим, дали нашите боеприпаси ще гръмнат. Не, напротив, българската военна индустрия е способна да произвежда много качествена продукция, която, за съжаление обаче, ние не се съгласихме да дарим на украинската страна, а само продавахме. В случая ще става въпрос, не само за нашата геополитическа и геостратегическа ориентация, ще става въпрос за самооценката на човешкото във всеки от нас или България наистина да бъде на правилната страна на историята".
Според Ангел Георгиев от "Възраждане" решение в подкрепа на Украйна уврежда интересите на България и я лишава от отбранителни способности:
"3/4 от държавите в света не оказват военна помощ, на която и да е от двете страни. Иначе казано евроатлантическата сбирщина в парламента се опитва да въвлече България от страната на войнственото малцинство като представя това като демокрация".
Съпартиецът му Николай Дренчев се усъмни във възможността да бъдем възмездени:
"Истината е, че Българската армия е в плачевно състояние. Няма как да дадем каквото и да било. Няма никакви процедури, по които, било НАТО, било ЕС, да възмезди Българската армия за някакви технически или оръжейни доставки, които тя ще направи към Украйна".
Отговори му Даниел Лорер от "Продължаваме промяната":
"Истински цинизъм е да поддържаш въоръжение от миналия век, съветско, и да твърдиш, че искаш да боеспособна Българска армия, която да осигурява нашата сигурност. Няма да я оголим тази Българска армия, ако се разделим с тези руски доспехи. Ще я оголим, ако не започнем да ѝ осигуряваме нови, съвместими, модерни. Повечето държави в ЕС вече се възползваха и го направиха.
На свой ред Кристиан Вигенин от БСП заяви:
"Аз вярвам, че България може да бъде страна, която работи за мира, а не за задълбочаване на военния конфликт. Днес се ражда една коалиция на войната, която рано или късно ще доведе до тежка политическа цена за всички, които днес натиснат копчето "за" това решение".
Стефан Янев от "Български възход" поиска изрично в проекта за решение да се запише, че се дава мандат на кабинета да преговоря за възмездяване на въоръжението, което ще дадем.
Принципна подкрепа дойде и от ДПС.
"Да, ние ще подкрепим това решение, което е държавнически издържано", заяви Джейхан Ибрямов.