Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велизар Шаламанов: Можем да дадем бронирана техника и зенитно-ракетни комплекси на Украйна

"Колкото повече закъсняваме с решението, толкова намалява възможността да получим нова техника"

Велизар Шаламанов
Снимка: БГНЕС

Днес депутатите трябва да се произнесат окончателно дали ще предоставим военна и военно-техническа помощ на Украйна. Вчера две комисии одобриха проектите, внесени от ДБ и от ГЕРБ-СДС. Решението обаче не беше единодушно.

По въпроса се произнесоха комисиите по отбрана и по външна политика. Гласуването приключи с 12 гласа в подкрепа и 4, които не подкрепят. Проектите бяха подкрепени от ГЕРБ, „Продължаваме промяната“, ДПС и ДБ. Против гласуваха „Възраждане“, БСП и „Български възход“.

Георг Георгиев от ГЕРБ заяви, че този въпрос трябва да бъде разглеждан политически и да заявим категорично членството си в НАТО и ЕС.

Атанас Лалов от ДБ подчерта, че и двата проекта за предоставяне на военна помощ са обвързани с превъоръжаване и модернизация на армията ни.

Даниел Лорер от ПП поясни, че двете предложения обединяват важни за партията му принципи.

Джейхан Ибрямов от ДПС увери, че партията му ще подкрепи проектите.

За Костадин Костадинов целта на това решение е България да бъде въвлечена във войната срещу Русия и да бъдат изпратени български военни контингенти в Украйна.

Кристиян Вигенин от БСП призова за разумно решение.

Ивайло Мирчев обясни, че имаме най-старото въоръжение в Европа, а това е шанс да поискаме модерно, както и че в момента има специален фонд за това, разполагащ с около 3 млрд. евро.

Проектът предвижда до месец Министерски съвет да изпрати предложение за изпращане на конкретна помощ. Военният министър заяви, че ще препоръча тя да е такава, че да не се намалят възможностите на българската армия и че трудно би могло да се предостави тежко въоръжение.

От партия „Възраждане“ организират протест пред парламента.

Важно е какъв ще е окончателният текст в пленарна зала, заяви пред БНР Велизар Шаламанов, който е бивш министър на отбраната и експерт по въпросите на националната сигурност.

„Очаква се професионален подход от нашите експерти по отбрана като част от НАТО, а не в защита на интересите на Кремъл, тъй като знаем каква е позицията на президента Радев и на служебното правителство“.

Важно е какъв ще бъде механизмът на контрол от парламента, както и как обществото ни ще възприеме дезинформацията и пропагандата на Кремъл, която ще се засили, обясни той и поясни, че е най-добре е да чуем украинските българи.

Закъснели сме с 8 месеца в предоставянето на военна помощ на Украйна и е добре да видим опита на Гърция, Словакия, Румъния, Полша и балтийските страни, каза Шаламанов.

„Така ще се ориентираме какво въоръжение може да бъде предоставено и с какво може да бъде заместено то. Трябва да се замислим и за отношенията между министерството на отбраната и българските отбранителни компании. България може да предостави бронирана техника и ракетно-зенитни комплекси, включително и самолети, но най-вече боеприпаси. Страната ни има мобилизационни запаси за много по-голяма армия от тази, която поддържаме“.

Получаването на заместваща техника става по ясна програма за превъоръжаване, поясни експертът по въпросите на националната сигурност.

„Възможно е в кратки срокове да имаме батареи „Патриот“, които са с по-високи способности от комплекса С300. Те могат да гарантират сигурността на столицата и други градове, както и на АЕЦ. Можем да засилим и противовъздушната отбрана в пограничните райони.

Видяхме, че Германия предостави бронирана техника на Гърция. Други страни също получават техника, включително хеликоптери и артилерийски системи. Колкото повече закъсняваме с решението, толкова възможността да получим нова техника намалява. Складовете на Запад не са претъпкани“.

Никакви заместващи самолети не са необходими на България, заяви той.

„Трябва само да се ускори подготовката на хората и инфраструктурата за приемане на F16. Могат да се използват на ротационен принцип бойни самолети на нашите съюзници до получаването им. Така ще спестим 1 млрд. лева. Необходимо е да спре дезинформацията относно въздушното ни пространство“.

Цялото интервю на Диана Дончева с Велизар Шаламанов може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е изпратила поредната военна помощ за Украйна

От Министерството на отбраната съобщиха, че България вече е изпратила поредната военна помощ за Украйна. Министерството не посочва директно какво е изпратено заради класифицирания характер на помощта. Тези действия идват след решение на Народното събрание, което през февруари прие да се пратят в Украйна ракети с отпаднала необходимост.

публикувано на 30.04.24 в 17:52
Румен Александров, постоянен представител на България в ЕС

България подкрепя решенията с единодушие в ЕС по "чувствителни теми"

"В чувствителни области, вкл. външната политика на ЕС, разширяване, бюджет на Общността, трябва да се запази вземането на решения с единодушие. Консенсусът е гаранция за легитимност на решенията и ангажирането на страните членки с тях" - това заяви постоянният представител на страната ни в ЕС Румен Александров, който представляваше България на..

публикувано на 30.04.24 в 17:47

Подкрепиха ветото на президента срещу промените в закона за инвестициите

Депутатите от Комисията по икономическа политика и иновации подкрепиха ветото на президента срещу Закона за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. С 9 гласа "за" и 10 "против" законопроектът не беше подкрепен за повторно гласуване. Президентът върна за ново обсъждане седем параграфа от Закона за насърчаване на..

публикувано на 30.04.24 в 17:33

Служебното правителство осигурява 295 млн. лв. за т.нар. украинска помощ

Служебното правителство осигурява нужните 295 млн. лева за изплащане на „украинската помощ“ към земеделски стопани, съобщиха от правителствената пресслужба. Средствата се отпускат за подкрепа на земеделските стопани от първичното селскостопанско производство - животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни и пчелни семейства, както и производители..

публикувано на 30.04.24 в 17:23

Над 11,8 млрд. лева е фискалният резерв към края на март

Над 11,8 милиарда лева е фискалният резерв към края на март, сочат данните на Министерството на финансите. Към тази дата хазната е на излишък с близо 404 милиона лева.  При предаването на кабинета вече бившият министър на финансите Асен Василев обяви, че оставя хазната с резерв от 9,9 милиарда лева, но още същия ден вицепремиерът в служебния кабинет..

публикувано на 30.04.24 в 17:18
Снимката е илюстративна

Гръцките медии: Цели хотели са ангажирани от българи

Активен е обменът на туристи между България и Гърция, посочват гръцките медии днес. На Халкидики има цели хотели, ангажирани за Великден от българи. Под заглавие "Гърция е втора най-предпочитана страна за българските туристи" днес медиите публикуват данни от проучване на българския Национален статистически институт. След Турция българите..

публикувано на 30.04.24 в 17:14
Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Операция в Рафах ще има

Независимо дали бъде постигнато споразумение - операция срещу палестинската групировка в Рафах и срещу останали формации на "Хамас" ще има. Това заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху. "Идеята, че ще спрем войната, преди да сме постигнали всичките ѝ цели, е изключена", каза Нетаняху. Анонимен източник, близък до премиера, е заявил пред "Ройтерс", че..

публикувано на 30.04.24 в 17:02