Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Резервиран съм към даване на тежко въоръжение, няма гаранции, че ще получим модерно"

Ангел Найденов: България не е неутрална, като част от ЕС и НАТО участва в решения за военна помощ за Украйна

"Достатъчно ясно е какво имаме и с какво въоръжение разполагаме"

Снимка: БГНЕС

"Достатъчно ясно е какво имаме и с какво въоръжение разполагаме. От 2021 г. България разполага с основен документ - Програма за развитие на отбранителните способности".  

Това заяви пред БНР Ангел Найденов, министър на отбраната през 2013-2014 г. и подчерта, че България не е неутрална държава, а участва във вземането на решения като част от т.нар. формат "Рамщайн" заедно с още 60 държави и международни организации, осигуряващи военно-техническа помощ за Украйна, която вече надхвърля 126 млрд. долара:

"България подкрепя санкциите срещу Русия и като част от ЕС страната ни е част от страните, подкрепили създаването на специален фонд, чрез който се осъществява финансирането на военни сделки за Украйна".

Ангел Найденов отбеляза като плюс на проекта за решение за предоставяне на въоръжена помощ за Украйна, дебатиран в парламента, това, че народните представители не се фиксират върху конкретно въоръжение или оръжейни системи или платформи:

"Второ - изисква се преди да бъде внесено конкретно предложение преглед и оценка от страна на Министерски съвет на възможностите на българската армия. Трето - дава се възможност, паралелно с предоставянето на въоръжение и бойна техника, да се ускори процесът на превъоръжаване на българската армия, ако разговорите и консултациите със западните ни съюзници се увенчаят с успех. От това зависи доколко и в каква степен можем да получим компенсиращи оръжейни системи".

Ангел Найденов подчерта, че риск да се увеличи дефицитът в отбранителните ни способности съществува, ако не се намери вариант да се компенсира предоставеното на Украйна въоръжение и оръжейни системи.

Той даде пример със Словакия, която предостави на Киев своите зенитно-ракетни системи, част от системата за ПВО и това беше заместено с разполагането у тях на системи "Пейтриът" от Нидерландия и Германия:

"Те не стават собственост на Словакия, но осигуряват противоракетната и противовъздушната отбрана, докато Словакия добие собствени".

Найденов посочи и още два варианта - кръгови сделки, каквито се осъществяват между Гърция и Германия, както и трети вариант - след предоставяне на въоръжение на Украйна да се стартират процедури по закупуване на ново, като финансирането може да е през фондове на ЕС, НАТО или на отделна страна членка.

"Нямаме гаранция, че това ще стане и ще получим модерна техника за нашата армия. Не съм оптимист по отношение на разговорите, които трябва да бъдат водени с партньорите ни за предоставяне на заместващи или компенсиращи способности. Аз съм резервиран към предоставянето на тежко въоръжение".  

Според него БСП трябва да отговори как така приемат да се продава оръжие на Украйна, а не приемат да ѝ се дарява въоръжаване.

Интервюто на Даниела Големинова с Ангел Найденов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени