Датата 10 ноември е началото на нов път, каза в предаването „Радиокафе“ проф. Вили Лилков. Според него е логично емоцията с годините да намалява.
„Нормално е да се утаяват важните неща в нашето съзнание, в спомените, да осмисляме все повече това, което се е случило и да гледаме малко по-трезво. И аз нямам тази емоция, която имах преди години по отношение на тази дата, но мисля, че днес можем много по-трезво и по-точно да оценим това, което се е случило. Това е категорично начало“, добави проф. Лилков.
Той отбеляза, че днес се навършват 33 години от вътрешнодворцовия преврат, толкова колкото са минали и в управление на Тодор Живков. Според проф. Лилков едва в последните години е станало възможно преосмислянето на учебните програми по отношение на прехода. Има съпротива и от учители по история, и от директори, каза професорът.
„10 ноември е началото на един успешен за България път. Вярно, по-дълъг от очакваното, но и съпротивата беше много по-дълга от очакваното. Тази дата беше отправна точка за едно движение напред. С годините все повече хора осъзнават, че пътят ни е общ и той е в полза на всички. Аз много по-спокойно днес разговарям с мои политически опоненти, защото сме осмислили заедно и сме вървели заедно в един път. Ние нямаме тежка травма от 10 ноември, за разлика от 9 септември 1944 г., която дата, макар и минали вече почти 80 години, много тежко продължава да разделя българското общество“, обясни проф. Вили Лилков.
Според него, въпреки че през периода от 10 ноември досега са излезли много книги за прехода, историците, изследователите, писателите и кинематографистите са длъжници за изразяване и отразяване на историческата истина. 10 ноември е и датата, след която българите научават истината за състоянието на държавата, каза проф. Лилков.
„Новото управление на страната, в лицето на Петър Младенов, за много кратко време разбира цялата истина за икономическото състояние. Всички са били наясно, че години наред България се лъжеше по отношение на икономическите успехи на страната и цветущото й състояние. Към 10 ноември, Петър Младенов установява и това изнесе на специален пленум през декември 1989 г., че България има 11 млрд. щатски долара външен дълг и вътрешни задължение – 26,5 милиарда, недовършено строителство за около 8 млрд. лева, замразени пари на хората за жилищни вноски, за автомобили, задължения на предприятията, което говореше, че държавата е изправена пред фалит. И наистина това се оказа вярно“, добави проф. Вили Лилков.
Тази година проф. Вили Лилков получи II награда в категория „Хуманитаристика“ за работата му по приносното издание „Доблест и наказание. Народният съд и ДС срещу спасителите на българските евреи“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.