Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Димитров: Ползите от дерогацията трябва да са за потребителите тук, би трябвало да изключва износ

"Поскал съм писмено становище от ЕК какви права дава изключението за внос на руски петрол"

Мартин Димитров
Снимка: БГНЕС

"От 1 януари 2023 г. влиза в сила предложението, което направихме от "Демократична България", данъчно-акцизните складове да обявяват пред Агенция "Митници" свободните капацитети на дневна база и това да води до повече търговия и повече внос, защото е прозрачно и публично. Дори в докладите на КЗК е посочено като първата мярка, която трябва да се предприеме в сектор "Горива". Всичко останало са само предложения. Следващият важен въпрос е какво ще правим след 5 декември, когато влиза в сила дерогацията на ЕК за внос на руски петрол за определено време". 

Това заяви пред БНР депутатът от "Демократична България" Мартин Димитров, председател на икономическата комисия в Народното събрание.

Той добави, че е поскал писмено становище от ЕК за същността на тази дерогация, което да бъде получено чрез Министерството на енергетиката:

"За мен това означава, че има териториална отстъпка България да внася руски петрол и ползите да бъдат за българските потребители, което по моята логика означава, че това изключва износ на тези продукти. Какъв е смисълът да има изключение за определени страни в ЕС от забраната да се внася руски петрол, ако след това продуктите от него могат да се изнасят навсякъде. ... Затова искам да видя мнението на ЕК в документ - черно на бяло".

Според Димитров предложението на ГЕРБ на всеки зареден литър гориво 1 лев да се връща във Фонда за енергийна сигурност, а след това сумата да се разпределя към бензиностанциите, които да намаляват крайната цена за потребителите, може да има обратен ефект:

"Ако обложиш с допълнителен данък от 1 лев продажбите на петролни продукти, това дали няма да доведе до по-високи цени на бензина и дизела? Това е проблем, защото, ако ефектът от тяхната мярка е по-високи цени, то е безсмислено да се прави".

По думите на депутата от ДБ интересът на българските потребители е да бъдат максимално ниски цените на горивата, но не са:

"Това, че сорт "Уралс" е значително по-евтин, не доведе до по-ниски цени на бензина и на дизела в България до момента". 

Димитров изказа мнение, че е възможно и България, както вече са направили Италия и Германия, да постави под специален надзор рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас". 

Интервюто на Диана Янкулова с Мартин Димитров в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна