Една жена на всеки 16 ще развие рак на гърдата. За това предупреди мамологът д-р Младен Младенов, който работи в болница "Света София". Той обясни пред БНР, че при извършването на ежегодни прегледи се откриват туморите до 5 милиметра, които имат почти 100% ниво на излекуване. Докторът посочи още, че в България има достъп до модерна диагностика и лечение.
„През последните 5 години има революция в терапията на онкологични заболявания. Пациентите в България също имат достъп до модерни молекули. Те се поемат от НЗОК. Има много млади специализанти и мрежата е добре покрита с експерти. Добро е и покритието със съвременни машини в лъчетерапията“.
Доктор Младенов обясни, че нови молекули, регистрирани през последните 2-3 години, вече са на разположение на пациентите, без да ги заплащат.
Той посочи тенденциите в развитието на рака на млечната жлеза.
„В цяла Европа има увеличаване на честотата на заболяването, но намаляване на смъртността. Има и изява в по-млада възраст – под 50 години. В Северна Европа и скандинавските държави заболеваемостта от рак на млечната жлеза е почти два пъти по-висока от нашата. В България тя е около 100 на 100 хиляди. Годишно около 4200 жени са потърпевши от диагнозата у нас“.
„Жените с много и ранни раждания теоретично са с по-нисък риск от заболяване. Употребата на алкохол пък повишава риска от възникването му. Генетичните фактори са малка част. Те могат да се изследват и прогнозират.
Активна превенция не съществува. Можем да намалим риска с контрол на теглото“.
Доктор Младенов изтъкна важността на ранната диагностика.
„В България няма национална скринингова програма. Тук имаме междинна форма. Личният лекар има задължението да изпраща пациентките си над 50-годишна възраст на мамография на всеки две години. Около 40% от жените у нас се диагностицират в първи стадии на болестта, когато тя е напълно лечима. Това става чрез образни изследвания – ехография и мамография. Улавянето навреме от самата пациентка е фикция. Когато тя усети, че има проблем, вече е късно“.
Излизат все повече тестове и се проучват все по-големи групи от пациенти, вероятно в близките години ще имаме валидиран тест за ранна диагностика, обясни още докторът.
Цялото интервю на Веселина Миланова с д-р Младен Младенов може да чуете в звуковия файл.