Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ива Гаврилова

Живот с диагноза

д-р Ива Гаврилова
Снимка: Кирил Чобанов

Тежки следи по тялото и душата получава всеки, който чуе диагнозата "Рак”. Но отчаянието няма да помогне – бързата реакция, получаването на адекватна професионална помощ, подходящата терапия, лечение и проследяване, са разковничето за здраве и качество на живот. Дори и с диагноза!

Разговорът с онкодерматолога д-р Ива Гаврилова поставя акцент върху малигнения меланом. Тежката кожна болест е особено разпространена напоследък – навсякъде по света, без да пощади отделна раса или регион. Открита навреме, тя е лечима – като всички останали болести, при единственото условие да бъдем отговорни за здравето си.

Д-р Гаврилова анализира резултатите от проведения конгрес на Българската асоциация по дерматоонкология (БАДО), а главните теми в предаването "За здравето" варират от диагностиката до възможните терапии и подходи на лечение, от "подмладяването” на пациентите, репродуктивните и очните проблеми, до имунотерапията и воденето на нормален живот с малигнен меланом.

Себепознаването и контролът върху тялото са важен елемент за откриване на заболяването в ранен стадий. В разговора с д-р Гаврилова се открояват основните симптоми, които трябва да отведат незабавно в кабинета на лекар-дерматолог. Профилактиката и т.нар. "скрининг" са от особено значение за навременната диагностика и успешното лечение. За жалост, по-често срещаните случаи са в твърде напреднала фаза от развитието на болестта.

В минутите на редактора Кирил Чобанов разговаря с доц. Радин Цонев – първи носител на награда на БАДО на името на известния дерматолог доц. Красимир Киров.

По темата "професионална приемственост” в предаването се включва проф. Иван Гаврилов – баща на д-р Гаврилова и един от най-известните български специалисти и хирург на рака на гърдата.

Снимки – Кирил Чобанов, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05