Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Чернева: Ако Украйна получи бърза писта към ЕС, за Западните Балкани това ще е голяма пропусната възможност

Радев непотърсено и непредизвикано съобщи за евентуално вето на европейски санкции срещу Русия в областта на ядрената енергетика, каза тя

Весела Чернева
Снимка: БГНЕС

Българският президент Румен Радев много ясно се отличаваше като поведение и стил от всички останали европейски лидери на изминалия Европейски съвет. Това заяви пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

"Украинският президент Зеленски беше посрещнат с възторг и ентусиазъм. Българският президент, непотърсено и непредизвикано съобщи, че би наложил вето, би сложил санкция по отношение на "Росатом", при положение, че България вече има алтернативи на горивото на "Росатом" и че има и възможности за дерогации. Тази крайна мярка на ЕС се прилага в много редки случаи, когато трябва да се направи политическо послание, че всичкият останал път вече е извървян, което в българския случай не е така", коментира тя в интервю за предаването "Събота 150". 
По въпроса за разширяването на ЕС украинският президент Володимир Зеленски постигна по-малко отколкото очакваше, посочи Чернева и добави, че желанието му е било за бърза писта. Освен демокрация и свобода на медиите, в критериите влизат и върховенство на закона и борба с корупцията, а там Украйна има още работа, изказа мнението си тя.

По другата тема - за исканите повече оръжия и конкретно военни изтребители - Зеленски не получи не, напротив - получи да, но условно със срокове. По думите й някои страни вече казват, че ще могат да дадат такива изтребители. Според нея това ще е поредната нова стъпка в тази война от стратегическа гледна точка, защото досега тя се водеше само на земя. 

В Брюксел, Лондон и Париж украинският президент получи политическа подкрепа, но и финансово-икономическа, каза Чернева и добави още даденото обещание, че индустриалното сътрудничество ще се развие. 

Германия е много важна страна в тази тема, подчерта още тя. Според нея бавното преместване на общественото мнение по отношение на войната е накарало Шолц да бъде предпазлив. "Но това премести и общия консенсус в полза на Украйна", смята тя. По думите й решението за пускане на танковете "Леопард" е било едно от най-трудните. Германия прави много и дава много, но имаше нужда от време да подготви обществото си, коментира Весела Чернева. Според нея все пак Зеленски не гледа на Олаф Шолц като на проблем, но разбра, че германските обещания ще се случат по-бавно
За Западние Балкани присъединяването към ЕС отдавна се е превърнало в стока за вътрешна употреба, коментира още Весела Чернева. По думите й трябва да има 2 страни, за да върви този процес. Също трябва да има искрено желание от двете страни. 

"Ако Украйна получи бърза писта, което на този етап беше отказано, но не мисля, че само по себе си е изключено - мисля, че тя ще направи всичко възможно, за да ускори своето приемане в ЕС - за Западните Балкани това ще изглежда като една голяма пропусната възможност. В последната година всички всячески се опитваха да окуражат страните от Западните Балкани да решат удобни старите проблеми и да продължат напред. /.../ Изглежда, че всички тези врати са отворени, а страните от региона не правят някакви нови извънредни усилия, за да използват тази възможност. Ако след половин година се окаже, че Украйна започва да ги изпреварва, могат да бъдат посочени много виновници. Но голямата част от отговорността ще бъде в страните от региона". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени