Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Кючуков: Войната в Украйна промени оптиката към всички процеси, които се развиват в Западните Балкани

Любомир Кючуков
Снимка: Стопкадър, NOVA

Войната в Украйна промени оптиката към всички процеси, които се развиват в Западните Балкани. Това обясни пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, който е директор на Института за икономика и международни отношения.

„Тя преориентира всичко през призмата на „за“ и „против“ Русия. На Балканите войната има отражение в два аспекта-в и спрямо региона. С малки изключения, разминаванията са не по линията за отговорността на Русия за избухването на войната, а за това как тя да приключи. Има две основни разминавания с общата европейска позиция. Първото е това, което заявява като позиция президентът на Хърватия-Зоран Миланович. Той е остър спрямо политиката на санкции и снабдяване на Украйна с оръжие. Това обаче не се отразява върху политиката на държавата Хърватия, тъй като тя е парламентарна република.

Втората страна с различно отношение е Сърбия. Тя отказа да се включи към санкциите, но не призна присъединяването на 4-те украински области към Русия“.

През 2003 се приема т.нар. Солунски дневен ред, който дава перспектива за членство на всички страните от региона на Западните Балкани в ЕС, посочи дипломатът.

„Имаше един доста сериозен период на неглижиране на този процес, но българското председателство обърна тази тенденция“.

Войната в Украйна направи интерграцията функция на сигурността, обясни още той.

„Водеща е консолидацията на страните от региона. Даването на статут на кандидат на Украйна и Молдова наложи активизиране на процесите в и Западните балкани. ЕК не може да си позволи те да изпреварят, въз основа на геополитическа целесъобразност, страните от Западните Балкани, чиято интеграция е свързана с покриването на критерии“.

Тази динамика има няколко практически измерения, каза Кючуков.

„Опитите за окончателно решаване на конфликта между Сърбия и Косово. Те са обвързани с процес на евроинтеграция и на двете страни. Положени бяха и усилия за деблокиране на процеса с Албания и Северна Македония. Трябва да се спомене и новият статут на Босна и Херцеговина  като страна кандидатка“.

Натрупването на кризи ще направят по-трудно интегрирането на новите държави, а също и готовността на обществата да го приемат, смята той.

Регионът на Западните Балкани представлява интерес за глобалните играчи като запазване и разширяване на влияние, или като неутрализиране на такова, разясни дипломатът.

„За Русия беше запазване на влияние, за Китай-придобиване и разширяване, за САЩ, НАТО и ЕС-неутрализиране. Турция също е глобален фактор и се стреми да оказва влияние в региона“.

Цялото интервю на Георги Марков с Любомир Кючуков може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцки синдикати: Младите хора напускат страната заради ниските заплати

Ниското заплащане в Гърция принуждава младите хора да напускат страната, показва проучване на гръцките синдикати. Институтът за проучване на заетостта публикува проучване, че 53% от новонаетите на работа са с договори на половин работен ден или с плаващо работно време. Заплащането е 400 евро на месец. След края на туристическия сезон..

публикувано на 02.11.24 в 15:50
Кеми Бейденок.

Британската Консервативна партия с нов лидер

Кеми Бейденок е новият лидер на британската Консервативна партия. Време е да се захванем на работа и да положим ново начало на партията, бяха първите думи на Бейденок.  Резултатът беше обявен от председателя на влиятелния "Комитет 1922" Боб Блекман.  Това стана след 4-месечна сложна надпревара, по време на която поетапно отпадаше по един..

публикувано на 02.11.24 в 15:44

Турция е приела кравите от Румъния, които се намираха между ГКПП "Капитан Андреево" и "Капъкуле"

Турция е приела влизането на 47-те крави, които се намираха между граничните пунктове "Капитан Андреево" и "Капъкуле", съобщиха от БАБХ .  С приемането на животните е предотвратен  потенциален здравен риск за България и останалите страни от ЕС.  Животните са изнесени от Румъния към Турция, но турската страна първоначално не ги допусна. По силата на..

публикувано на 02.11.24 в 15:34

Българска военна делегация е в РСМ

Българска военна делегация от вчера е в Република Северна Македония, където се отдава почит пред паметника на 193-мата български офицери и войници в района на село Дреново, община Кавадарци, както и пред паметната плоча на загиналите български офицери и войници в българо-германското военно гробище в град Прилеп и пред паметника на загиналите български..

публикувано на 02.11.24 в 15:30
Аятолах Али Хаменей

Али Хаменей се закани на Израел и САЩ със "съкрушителен отговор"

Върховният лидер на Иран Али Хаменей се закани да даде "съкрушителен отговор" на Израел и Съединените щати за вредите, които, по думите му, искат да причинят на страната му. След повече от месец ожесточени израелски бомбардировки по базите й в Ливан, групировката "Хизбула" продължава ударите с дронове и ракети по южния си съсед. Ударите,..

публикувано на 02.11.24 в 15:29

Прокуратурата в Сърбия започва разследване на инцидента в Нови Сад

Прокуратурата в Сърбия започва разследване на вчерашния смъртоносен инцидент в град Нови Сад, при който част от сградата на главната железопътна гара се срути и причини смъртта на 14 души. Днес в западната ни съседка е ден на национален траур. Трима от пострадалите остават в тежко състояние. Стотици граждани, съпричастни с жертвите, продължават да..

публикувано на 02.11.24 в 15:24
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Борисов не може да се отърве от Пеевски

Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на „Движение 21" Татяна Дончева. „Те разсъждават така: „нашите гласове са нашите гласове, ние си ги имаме и нямаме да пипаме нищо, защото може да се разклатят и нашите гласове". В случая, ако „Величие“..

публикувано на 02.11.24 в 15:08