Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Кючуков: Войната в Украйна промени оптиката към всички процеси, които се развиват в Западните Балкани

Любомир Кючуков
Снимка: Стопкадър, NOVA

Войната в Украйна промени оптиката към всички процеси, които се развиват в Западните Балкани. Това обясни пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, който е директор на Института за икономика и международни отношения.

„Тя преориентира всичко през призмата на „за“ и „против“ Русия. На Балканите войната има отражение в два аспекта-в и спрямо региона. С малки изключения, разминаванията са не по линията за отговорността на Русия за избухването на войната, а за това как тя да приключи. Има две основни разминавания с общата европейска позиция. Първото е това, което заявява като позиция президентът на Хърватия-Зоран Миланович. Той е остър спрямо политиката на санкции и снабдяване на Украйна с оръжие. Това обаче не се отразява върху политиката на държавата Хърватия, тъй като тя е парламентарна република.

Втората страна с различно отношение е Сърбия. Тя отказа да се включи към санкциите, но не призна присъединяването на 4-те украински области към Русия“.

През 2003 се приема т.нар. Солунски дневен ред, който дава перспектива за членство на всички страните от региона на Западните Балкани в ЕС, посочи дипломатът.

„Имаше един доста сериозен период на неглижиране на този процес, но българското председателство обърна тази тенденция“.

Войната в Украйна направи интерграцията функция на сигурността, обясни още той.

„Водеща е консолидацията на страните от региона. Даването на статут на кандидат на Украйна и Молдова наложи активизиране на процесите в и Западните балкани. ЕК не може да си позволи те да изпреварят, въз основа на геополитическа целесъобразност, страните от Западните Балкани, чиято интеграция е свързана с покриването на критерии“.

Тази динамика има няколко практически измерения, каза Кючуков.

„Опитите за окончателно решаване на конфликта между Сърбия и Косово. Те са обвързани с процес на евроинтеграция и на двете страни. Положени бяха и усилия за деблокиране на процеса с Албания и Северна Македония. Трябва да се спомене и новият статут на Босна и Херцеговина  като страна кандидатка“.

Натрупването на кризи ще направят по-трудно интегрирането на новите държави, а също и готовността на обществата да го приемат, смята той.

Регионът на Западните Балкани представлява интерес за глобалните играчи като запазване и разширяване на влияние, или като неутрализиране на такова, разясни дипломатът.

„За Русия беше запазване на влияние, за Китай-придобиване и разширяване, за САЩ, НАТО и ЕС-неутрализиране. Турция също е глобален фактор и се стреми да оказва влияние в региона“.

Цялото интервю на Георги Марков с Любомир Кючуков може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на траур в Азербайджан в почит на жертвите при самолетната катастрофа

В Азербайджан днес е ден на национален траур, след като вчера 38 души загинаха при разбиването на пътнически самолет на националния авиопревозвач в Казахстан. Според експерти обаче има видими щети от шрапнели по останките на самолета и това говори за възможна експлозия на ракета. Русия разследва катастрофа на самолет на Азербайджанските авиолинии..

публикувано на 26.12.24 в 15:09

ПСС - Троян предупреждава туристите да не тръгват към Централен Балкан

От планинската спасителна служба в Троян предупреждават туристите да не тръгват към Централен Балкан заради усложнената зимна обстановка в района. Хората, които в момента са в хижите в Стара планина, е добре да останат там до подобряване на условията. Няма данни за бедстващи туристи, каза за БНР началникът на Планинската спасителна служба в Троян Марин..

публикувано на 26.12.24 в 15:01

Електрозахранването в голяма част от Врачанска област е възстановено

В голяма част от населените места в област Враца е възстановено електрозахранването. Без ток остават части от квартали във Враца, Мездра и Роман, както и в четири населени места в тези общини. Това са селата Косталево, Боденец, Очиндол и Средни рът.  Очаква се електрозахранването да бъде възстановено между 16 и 18 часа. Причина за авариите са мокрия и..

публикувано на 26.12.24 в 14:51

Първан Симеонов: Обществото ни е застаряващо и затова обикновено е консервативно и недоверчиво

"Ние сме застаряващо общество и като такова обикновено сме много скептично, понякога твърде консервативно, понякога твърде снишено, твърде недоверчиво към властта общество . Отминалата 2024 г. ни даде доста доказателства в тази посока".  Това каза пред БНР политологът Първан Симеонов, основател на социологическа агенция "Мяра" и бивш изпълнителен..

публикувано на 26.12.24 в 14:23

Зимната обстановка в Ловешко продължава да е усложнена, десетки населени места са без ток

Зимната обстановка в Ловешка област продължава да е усложнена, десетки населени места са без ток, а в този час отново заседава кризисният щаб в Троян, където ситуацията е най-тежка. Едно от най-засегнатите села е Черни Осъм. Кметът Марин Сираков каза за БНР, че заради липсата на ток, има опасност да спре и водоподаването. Кметът на..

публикувано на 26.12.24 в 14:17

24% от българите определят отминаващата година като по-лоша, 22% - като по-добра

24% от българите определят отминаващата си 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване на заявяват, че 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, а 24% - по-лоша. "Алфа рисърч". Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Турската централна банка понижи основната си лихва за пръв път от 2023 г. насам

Централната банка на Турция понижи основната си лихва за първи път от почти две години, след като потребителската инфлация в страната показа признаци на отслабване, като в същото време тя каза, че бъдещите стъпки за по-нататъшно облекчаване на паричната политика ще зависят от постъпващите данни за цените, съобщава Блумбърг и Ройтерс...

публикувано на 26.12.24 в 14:02