Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ген. Съби Събев: Модернизацията и превъоръжаването на армията ни са фатално забавени

България няма да остане без охрана на въздушното пространство, категоричен бе той

ген. Съби Събев
Снимка: БГНЕС

Модернизацията и превъоръжаването на армията бяха фатално забавени, заяви пред БНР първият български военен представител в НАТО ген. Съби Събев. 

"Няма да му е лесно на нашия президен на тази среща, ако трябва да дава информация за състоянието на отбранителните ни способности и състоянието на армията, нейните оперативни способности, защото те са значително деградирали в резултат на това, че модернизацията и превъоръжаването на армията бяха фатално забавени. Това трябваше да започне преди най-малко 10 години", коментира той в предаването "Преди всички" преди днес за Варшава да замине българският президент Румен Радев за срещата във формат Букурещка деветка, където ще присъства и американският президент Джо Байдън.
Според него България е пропуснала изключително добри възможности за обновяване на въоръжението си чрез предоставяне на българско съветско въоръжение на Украйна и получаване на заместващи способности

"За разлика от редица страни, България недооцени тази възможност и под различни аргументи отказа - едва ли не, че ще се намали още повече способността на нашата армия". 

"Има държави от НАТО, които предоставиха въоръжение, което използват въоръжените им сили. Ние под различни аргументи отказваме да направим това, поради което се представяме като несолидарен член на Алианса в усилията на ЕС и НАТО да осигури възможност на Украйна да се отбранява", коментира ген. Събев.
Той изрази надежда на срещата на Б-9 и България, и останалите източноевропейски страни да получат ясните послания на САЩ. По думите му е крайно време и ние да се присъдиним към тези усилия. Солидарността в такива съюзи е основен принцип, подчерта той.

По искане на Киев, от НАТО са се съгласили да разработят система за обществени поръчки за производство и закупуване на оръжия и боеприпаси. Според ген. Събев такава система може да заработи в следващите 1-2 месеца:

"Тя трябва да бъде съобразена и с украинското законодателство, и с практиките в НАТО. Мисля, че тя ще заработи, особено ако се отпусне значителен фонд за закупуване на тези въоръжения. В Украйна да се организира и производството на някои видове боеприписа - Украйна има такива възможности".

За посланието на върховния представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел към европейските военни министри да предоставят спешно боеприпаси за Украйна, ген. Събев изказа мнение, че България може да се отзове много добре.

"Ние имаме излишъци, които трябва да утилизираме, да даваме средства за тяхното унищожаване. Вместо това ние спокойно можем да ги предоставим на Украйна". 
Полша вероятно ще предостави изтребители МиГ-29 на Украйна, посочи той. И добави:

"Това, което има Полша, вероятно ще го насочи към Украйна. Дали нещо ще остане, което ние може да използваме, е трудно да се каже. /.../ Не виждам възможности ние да поддържаме по-продължително МиГ-29, освен ако от някоя страна се опитаме да наемем на лизинг МиГ-29 до пристигането на Ф-16". 

За заместващия изтребител западен тип ние отдавна сме закъснели, изказа мнението си ген. Съби Събев. 

"Дори да успеем да сключим такава сделка, то обучението на летците и въвеждането на изтребителите в оперативна готовност ще отнеме доста време, поради което ние ще трябва да разчитаме на изтребителя на НАТО".

Незавидна е ситуацията, в която изпадаме, но България няма да остане без охрана на въздушното пространство, категоричен бе той и добави, че страната ни е в НАТО и можем да бъдем спокойни. 

Откакто е министър на отбрана г-н Стоянов, шансовете за заместващи способности не бяха реализирани, подчерта още ген. Събев и обясни: 

"България не стои добре, не стои стабилно и достойно като член на НАТО. Мисля, че други държави в такава ситуация реагират много по-адекватно. За съжаление, това е капацитетът на "нашия политически елит"".

България подценява важността на поста на посланик в НАТО в Алианса, изказа мнение първият ни военен представител. Според него така даваме много негативни сигнали.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна