Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Всеки лев, инвестиран в БНР, се възвръща на цялото общество". Работещи в обществената медия на протест

| обновено на 17.05.23 в 11:49
13
Снимка: Ани Петрова

С импровизирано студио, което затвори за час кръстовище до Българското национално радио, работещите в обществената медия излязоха на протест с искане за по-достойно заплащане.

Акцията е организирана от КНСБ, съвместно със структурите на Конфедерация на труда "Подкрепа" и Съюза на българските журналисти в радиото.

Основното искане е към народните представители - за спешно увеличение на средствата от бюджета за 2023 година за БНР, което ще направи възможно повишението на заплатите с 25%, за да бъде покрита натрупаната от 2021 г. насам инфлация.

"Стигна се е до тук поради безхаберието на управляващите. От 2019 година се опитваме да ни чуят, да обърнат внимание на проблемите ни с ниското заплащане, издръжката на радиото, бюджета, недофинансиране, изобщо абсолютно никаква грижа за обществената медия. Искаме не по-малко от 25% увеличение на работната заплата", изтъкна Елица Доцева, синдикален председател на структура на КНСБ в БНР. Според нея исканите от синдикатите проценти за увеличение на работните заплати са напълно заслужени.

"И е недопустимо такива работещи хора, в такава престижна организация да получават заплати от 880 лева, за немалък процент 1000 лева просто е мираж."

Снимка: Ани Петрова

"От една страна, съжалявам, че се стига до ситуация, в която журналисти, музиканти и въобще работещи в радиото са взели решение да излязат на протест, защото това показва дълбочината на проблемите с нашето финансиране. От друга страна, трябва да отбележа, че в рамките на един много дълъг период от време финансирането на БНР е изоставало от инфлационните процеси, което прави работата все по-трудна. В заплатите може би това се вижда най-много, тъй като това се отразява на джоба на всеки един от нас. Надявам се опитът на колегите, гласът им да бъде публично чут да допринесе за стартиране на този разговор, тъй като вярвам, че всичко, което правим, е наистина в полза на обществото и всеки лев, инвестиран в БНР, се възвръща на цялото българско общество", отбеляза генералният директор на БНР Милен Митев. Изоставането е и в много други аспекти, допълни той.

Генералният директор на БНР Милен Митев/Снимка: Ани Петрова

Сборният пункт на участниците в протеста бе пред сградата на БНР на столичния булевард "Драган Цанков". Протестиращите направиха шествие до пресечката с бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", където в 10 часа организираха импровизираното студио.

Акцията затвори движението по двете платна на "Драган Цанков", по "Евлоги и Христо Георгиеви" - в посока "Орлов мост".

Снимка: Ани Петрова

Снимка: Ани Петрова

Снимка: Ани Петрова

"Новопостъпил цигулар в оркестъра взима чисто заплата от 960 лв. това е един огромен абсурд. Това не е нормално";

"Това, което се случва вече, е, че Радиото е във финансов колапс. От финансов колапс много трудно се излиза и въпреки всичко, ако не се излезе според мен радиото ще престане да функционира по този начин, по който досега", заявиха участници в акцията.

Снимка: Ани Петрова

На протеста бяха и председателят на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова и президентите на КНСБ и на КТ "Подкрепа" Пламен Димитров и Димитър Манолов. Те ще бъдат своеобразните посланици на исканията пред депутатите, когато започнат обсъжданията по бюджета на държавата за тази година.

Акцията завърши със заявката, че има готовност следващият протест да бъде пред Народното събрание.

Чуйте още по темата в звуковия файл.

Снимки: Ани Петрова

По публикацията работиха: Яна Боянова, Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна