"Несъстоятелни и нелепи твърдения. Привидно това изглежда като персонална атака срещу мен като председател на Сметната палата, защото по силата на решение на КС аз и в момента съм председател, но не ме допускат да изпълнявам своите пълномощия. Но всъщност истинската цел на това е да не се допусне гражданите да знаят какво реално се е случило в Сметната палата през тези 6 месеца. Казва се, че са извършени одити, но какви са те? От гражданите се крие какво са констатирали тези одити. Дали са констатирали законосъобразно управление на публичните ресурси, или - не? За това се мълчи. Има ли одити, които са обездвижени? И това не знаем също. Има ли прекратени преписки?".
Това заяви пред БНР Цветан Цветков, чието освобождаване като ръководител на Сметната палата Конституционният съд обяви за противоконституционно, след като предишният състав на парламента го отстрани от поста му.
По-рано днес изпълняващият длъжността председател на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева съобщи за сигнал, подаден към прокуратурата, за "смущаваща" по думите ѝ договорка за административната сграда на палатата. Тя се позова на документи, открити в правната дирекция, според които бившият председател Цветан Цветков е подписал споразумение, което буди съмнение, че е неизгодно за институцията. По този начин Сметната палата е ощетена с около 3 млн. лв., уточни Горица Грънчарова.
Цветков беше категоричен, че става дума за законова спогодба, която е обсъдена и съгласувана с Министерския съвет, с Министерството на финансите и с МРРБ:
"Сградата на Сметната палата на улица "Екзарх Йосиф" 37 е публична държавна собственост и аз не мога да се разпореждам еднолично с нея".
По думите му сградата е построена върху имот, собственост на български граждани от еврейски произход, емигрирали след 9 септември 1944 г. в САЩ, а техните наследници вече са американски граждани. Предявените от тях претенции са за обезщетение и около 20 години се водят дела. Съдът е постановил, че тези наследници на собствениците на имота са съсобственици на сградата на Сметната палата:
"Около 6% е тяхната съсобственост. Преценихме, че вместо да се водят безкрайни дела, които поглъщат много средства за такси, е по-добре да се постигне спогодба, за която информирахме финансовото министерство. Уточнихме параметрите на спогодбата с адвоката на съсобствениците и с решение и постановление на МС беше предоставена необходимата сума, която да изплатим. ... Радвам се, че са сезирали прокуратурата, защото тя не само ще установи по безспорен начин, че това е една спогодба в интерес на българската държава и на българските граждани, но ще установи, че са избегнати репутационни щети на България в международен план", обясни Цветков.
Интервюто на Диана Янкулова с Цветан Цветков и репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.