"Недопустимо е в този сайт да попадат имената на журналисти заради тяхната работа. Най-вече заради обективната им работа. Знае се кой е собственикът, няма връзка с правителството на Украйна. В този сайт има рубрика "Чистилище" и там авторите молят правоприлагащите органи да считат тези публикации за изявление за извършване на умишлени действия срещу националната сигурност".
Това каза пред БНР евродепутатът Елена Йончева във връзка със сайта "Миротворец", в който има списък с хора, врагове на Украйна. Като журналист тя също фигурира в него.
"Миротворец" е украински сайт с база данни за лица, които Украйна счита за врагове на страната. Официално се нарича "Изследователски център за признаци на престъпления против националната сигурност, мира, човешката сигурност и международни правов ред на Украйна". Списъкът в момента обхваща стотици журналисти, политици, общественици от целия свят. Сред тях са унгарският премиер Виктор Орбан, хърватският президент Зоран Миланович, генералният секретар на "Амнести Интернешънъл" Агнес Каламард, американският журналист от NBC News Киър Симънс, основателят на "Пинк Флойд" Роджър Уотърс, хиляди руски военнослужещи. В сайта са имената на проф. Иво Христов и доц. Валентин Вацев, Румен Петков, Ваня Добрева, Волен Сидеров, Елена Йончева, Велислава Дърева. Тази година е добавена и журналистката Диляна Гайтанджиева с нейните три имена, снимки, година, място на раждане, профили в социалните мрежи, медийни публикации и личния ѝ блог.
"Като журналист съм попадала и в други списъци, включително и в такъв на Северна Корея. През 2013 и 2014 година правих документални филми за събитията в Киев и за ситуацията в Източна Украйна. Смятам, че филмите са балансирани, обективни, показват различни гледни точки, което явно не е трябвало да правим според сайта. За първи път попаднах в украински черен списък, след като направихме тези филми. Това е списък, в който попаднаха още 40 журналисти от 20 държави, които отразявахме събитията и в Киев, и в Източна Украйна", сподели още Йончева.
В този списък те са били обявени врагове на Украйна, които представляват заплаха за националната сигурност и за суверенитета на страната.
"След силна международна реакция - европейска и американска, това принуди Киев да премахне санкциите срещу имената. Това се случи 2016 година… Случайно разбрах, че съм в сайта "Миротворец". В него има имена на журналисти, активисти, политици. Част от тях са убити. След като в сайта публикуваха личния адрес на украински журналист - Олес Бузина, той беше убит. Има и бивш украински депутат - Олег Калашников, също убит… През 2019 г. само за един ден в списъка на враговете е и името на Олена Зеленска, съпруга на Володимир Зеленски, по това време той беше кандидат за президент на Украйна. То е изтрито веднага след обясненията на Зеленска, че през 2014 г. по погрешка е споделила във фейсбук позиция на проруски пропагандисти, защото тогава не знаела как да го направи така, че да изрази възмущение".
Сред най-скорошните случаи са убийствата край Москва и в Санкт-Петербург на също развивалите медийна дейност руснаци Дария Дугина и Владлен Татарски. След смъртта им върху техните снимки се появява диагонален надпис в червено "Ликвидиран".
Съюзът на българските журналисти (СБЖ) призова българските власти и компетентните органи да защитят българските граждани, включени в "Миротворец".
От февруари 2021 г. Европейският парламент настоява за закриване на сайта. Това е записано в резолюция по повод споразумението за асоцииране между Киев и Брюксел, приета на 11 февруари 2021 г. В т. 73 от нея се казва, че Европейският парламент "изразява съжаление във връзка с факта, че политическият климат в страната се е влошил, като сплашването, изказванията, проповядващи вражда и омраза, и политическият натиск се използват често за политически цели; настоятелно призовава властите да осъдят категорично и да забранят операциите на екстремистки и стимулиращи омраза групи и уебсайтове, например "Миротворец", които подклаждат напрежението в обществото и злоупотребяват с личните данни на стотици хора, включително журналисти, политици и членове на малцинствени групи.
В предаването "12+3" Елена Йончева обобщи и заседанието на Комисията по Граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент (ЛИБЕ). Тя е единственият български представител в нея. По думите ѝ решенията от днес могат да послужат като аргумент пред Европейския парламент да бъде приет Европейският акт за свобода на медиите.
"Това е голяма битка и в полза на медиите, журналистите. Имахме много спорове с десниците – могат ли големите информационни платформи да свалят медийни сайтове. Преборихме се това да не може да се случва. Тоест, ако публикация на дадена медия е попаднала в големите социални мрежи Фейсбук, Туитър, ТикТок, те да нямат произволно да свалят и ограничаване на медийното съдържание".
Йончева посочи, че от десницата са настоявали правоприлагащите органи да разполагат с всички възможности да подслушват журналисти, когато считат, че техните публикации заплашват национални интереси.
"На този етап надделяхме да не може журналистите да бъдат преследвани или подслушвани заради работата им. В комисията успяхме да защитим журналистите от натиск от властта и от бизнеса. Друга тема е изсветляване на собствеността на медиите. Трябва да има и достатъчно информация за финансовите източници и политическата реклама".
Текстовете са приети с 38 гласа "за". 10 са гласовете "против".
"Ако тази тенденция се запази, има шанс да победим. Това е добра основа".
Интервюто на Диана Янкулова с Елена Йончева в предаването ''12+3'' можете да чуете в звуковия файл.