"Трябва да се изсветли собствеността на частните медии, въпреки че това е сложно. Затова искаме слушателите, читателите, зрителите да имат информация за спонсорите, рекламодателите, за да знаят доколко могат да гласуват кредит на доверие на дадена медия. Трябва да има ясно маркиране на платените съобщения. Необходима е независимост на националните регулатори и забрана на използването на шпионски софтуер спрямо журналисти".
Това каза пред БНР журналистът и евродепутат Елена Йончева. Тя организира конференция, посветена на европейския акт за свободата на медиите - който трябва да гарантира защита на журналистите, редакционна независимост, плурализъм в медиите. Вече има и законодателно предложение от страна на Европейската комисия.
И допълни, че проблемът в този медиен акт е една сива зона, в която се казва, че използването на шпионски софтуер е възможен, ако се касае за заплаха за националната сигурност:
"Всяко нещо може да бъде облечено по такъв начин. Остава спорен и въпросът за европейските средства за финансиране на медиите. Интересно е, че медийният акт вече е реален... Предлага се създаване и на нещо като европейски СЕМ, но да има гаранции, че хората вътре са обективни. Идеята е този регулатор да дава обективна информация какво се случва в различните държави, а не да налага санкции. Идеята е демократична, дано остане и реално такава".
В предаването "12+3" Йончева заяви още, че фалшивите новини могат да бъдат преборени само с истинската журналистика. Според нея "живеенето във военновременна ситуация създава военновременна журналистика, където законите на журналистиката вече са изчезнали и се намираме в епоха на дълбока пропаганда".
"Днес липсват репортери, които да правят хората съпричастни с мнението на живеещите по цялата география на войната... Когато изкривяваш или не даваш картината, когато не провокираш към размисъл и критично мислене, тогава и обществото не може да иска от политиците конкретни действия".
Тя подчерта, че цел на медийния акт е да гарантира независимост на европейската журналистика - от партии, спонсори, бизнес групировки, власт.
Интервюто на Петър Волгин с Елена Йончева в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..