Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не някой да мисли, че е настинал или има лека невралгия"

Проф. Иво Петров: Ако имате съмнения за сърдечен проблем, непременно потърсете лекар

"Законът трябва да задължи работодателите да слагат дефибрилатори и да осигуряват обучение на персонала за работа с тях"

Проф. Иво Петров
Снимка: PR Play
"Ако имате съмнения за сърдечен проблем, непремнно потърсете лекар. Не някой да си мисли, че е настинал или има лека невралгия. По-добре е да се окаже неоснователно притеснение, отколкото да се пропусне и да се окаже фатално". Това пъсъветва в ефира на БНР известния кардиолог проф. Иво Петров.

Той посочи, че през летните месеци има много пациенти със сърдечни заболявания, на които се налага да бъде намалена дозата на лекарствата, но не трябва да се предприемат своеволия, а да се потърси лекарска помощ. 

Кардиологът посъветва  още да не се излиза на пряка слънчева светлина в най-горещите часове, ако това е възможно. Като най-важна за организма в горещините проф. Петров посочи хидратацията.

"Тялото ни се нуждае от най-малко 2.5 литра вода на ден".

Той коментира и необходимостта от поставяне на повече дефибрилатори на обществените места и обучение на населението за работа с тях.

"Европейската комисия издаде директива през 2012 година за систематично обучение за оказване на първа помощ и сърдечен масаж, както и за ранна автоматична дефибрилация. Тази стратегия е приложена във всички страни, с изключение на България.  Да се надяваме, че скоро ще се обърне внимание и на това". 

Безпредметен е спорът дали има дефибрилатори на летището, ако те не се използват, коментира той случая на починал човек на аеропорта.

Сърдечният масаж може да продължи и 40 минути, но циркулацията трябва да бъде възстановена не по-късно от 8 минути, след като пациентът я е загубил, обясни проф. Петров.

"Дефибрилацията има огромна вероятност да възстанови ритъма на сърцето. Всеки може да  се справи с дефибрилатор, ако е в състояние да залепи две лепенки. Дефибрилаторът преценява дали да подаде разряд. Той е снабден с изкуствен интелект"

Дефибрилаторите в Европа са навсякъде, където има по-висока посещаемост, отбеляза той.

"У нас има само в 5 метростанции, поставени са и в колите на „Гражданска защита“. Оборудвани са и някои бензиностанции. Сега има конкурс за следващите 20. Най-скъпите автоматични външни дефибрилатори струват 3000 евро. В момента в Милано има 4500 дефибрилатори".

Законът трябва да задължи работодателите не само да слагат дефибрилатори, а и да осигурят обучение на персонала за работа с тях, категоричен е проф. Петров.

Цялото интервю на Людмила Железова с проф. Иво Петров може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна