Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В 10 столични гимназии започна обучение за първа помощ с автоматичен дефибрилатор

Снимка: Мирослав Гетов

В 10 столични гимназии започна обучение на учениците за първа помощ с автоматичен дефибрилатор. То се осъществява от инструктори на фондация „Първите три минути“.

Обучение преминаха и преподавателите, обясни пред БНР Марияна Манушева, която е предсатвител на фондацията.

„Те бяха инструктирани как да преподават уменията за оказване на първа помощ на учениците и могат да ги добавят към различни часове, например в този на класа или по физическо“.

От фондацията се надяват, че този проект е пилотен и училищата ще започнат да провеждат обучението систематично. 

„В много учебни заведение то е по-скоро теоретично, защото липсва необходимата екипировка, с която учениците да придобият реални умения“.

Михалина Господинова е преподавател по биология в 119-то училище, което се включва в проекта. Според нея той трябва да обхване всички училища в България.

„От фондацията ни предоставиха много макети. Учениците от 12 клас споделиха, че искат да имат още такива часове, за да упражнят наученото. В часовете по биология всичко е теория, а тя трябва е подплатена с практика. Необходимо е да има по един такъв час всеки срок. Макетите могат да се взимат с предварителна заявка към фондацията. Те не са тежки“, обясни тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Репортерска проверка на Елена Бейкова показа, че голяма част от хората не забелязват дефибрилаторите в метростанциите и не знаят как да ги използват.

Марияна Манушева не е изненадана от това.

„Преди 3-4 години в България не се говореше за автоматични дефибрилатори. Работим в посока на популяризирането на значението, употребата и разположението им. Те са създадени, за да бъдат използвани от гражданите, а не от медицински лица. Интуитивни са и дават гласови команди на български език“.

Човекът, който ще оказва първа помощ, трябва първо да се увери, че е в безопасност, а после трябва да установи дали пострадалият диша, обясни Манушева.

Продължаваме да работим, за да бъдат поставени дефибрилатори и на други обществени места, освен в метрото в София, заяви тя. Манушева поясни, че такива има и в Пловдив.

Цялото интервю на Валерия Николова с Марияна Манушева може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

От 2025 г. се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 столични района

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:28

Младежите на Острова масово се страхуват от насилието, което виждат в социалните мрежи

Стотици хиляди тийнейджъри се страхуват да излязат навън заради насилието, което виждат в социалните медии, установи мащабно проучване сред деца в Англия и Уелс. Един на всеки четирима тийнейджъри, които виждат насилие от реалния живот, включително юмручни битки, намушквания и бандитски сблъсъци, получават клиповете онлайн автоматично чрез..

публикувано на 25.11.24 в 12:02
Румен Радев с виетнамския си колега Лъонг Къонг в Ханой, 25 ноември 2024 г.

Президентите на България и Виетнам обсъдиха задълбочаване на икономическите отношения между двете държави

България ще продължи да подкрепя сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, подчерта президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега в Ханой.  Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между България и Виетнам. През февруари догодина се навършват 75 години от установяването на..

публикувано на 25.11.24 в 12:01

Брюксел: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния

България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша, съобщиха за БНР дипломатически източници в Брюксел. Преди дни Унгария, Австрия, България и Румъния подписаха споразумение, което трябва да проправи пътя за пълноправното ни членство в Шенген. Една от клаузите му предвижда, че сухопътният..

публикувано на 25.11.24 в 11:57

"Столипиново в Европа" алармира за планирано масово изселване на българи от Дуисбург

За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е, че през август тази година започнахме да получаваме сигнали от местни хора в квартала – българи и румънци, които алармираха за получени писма от местните общински власти с уведомление, че те трябва..

публикувано на 25.11.24 в 11:39

Защо е необходимо увеличаване на чувствителността по темата за домашното насилие?

Преди 30 години никой не говореше за насилие над жени, нито за трафик на хора, нито за сексуално насилие. Това отчете  Надя Кожухарова от "Анимус" – фондацията, която е създадена преди точно 30 години, за да помага на жертвите на насилие. "Сега имаме Закон за защита от домашно насилие, има услуги в подкрепа на жертвите, включително..

публикувано на 25.11.24 в 11:35

Таксата смет за Дупница скача с 30%

Таксата смет за Дупница скача с 30%, за селата - с 50% от 1 януари догодина. Такова е предложението на администрацията, което вече мина на обществено обсъждане, а в сряда трябва да се гласува от общинските съветници. С един промил  - на 3,5 пункта, се увеличава и данъкът сгради. Увеличението е заради нарастващите разходи по сметосъбирането и..

публикувано на 25.11.24 в 11:35