Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Апостолова:

Минералните води са основната притегателна сила на град Хисаря

Извор Момина сълза - град Хисаря.
Снимка: visithisarya.com

"Преди милиони години мощни вулканични изригвания оформили земните пластове и тук потекли горещи води. Когато първобитните хора дошли по тези места заварили истинско богатство. Първоначално се страхували, но постепенно открили животворната й сила. И започнали да отправят благодарности за този безценен дар от боговете. Така възникнали светилищата, нимфеумите и баните“.

Това е страница от древната история на Хисаря, оформила богатите културни традиции тук. Градът продължава да привлича туристи с историята и етнографията си, така и с богатството на минерални извори.

Мая Апостолова (вляво) и Милена Воденичарова
"В Хисаря имаме 22 минерални извора с различен физико-химичен състав и температура, което ги прави подходящи за профилактика на различни заболявания“.

Това казва в интервю за БНР Мая Апостолова, организатор "Работа с публики" към археологическия музей в Хисаря.

Хисарската вода, бликаща от изворите в града притежава няколко характеристики - тя е бистра, безцветна и приятна за пиене, като попада в категорията на слабо минерализираните води с 7,9 PH до 9,10 PH. Съдържа ценни магнезиеви, калциеви, флуорни, хидрокарбонатни и сулфатни йони или т.нар. метални йони. Това я прави подходяща да се използва за питейно лечение на бъбречно-урологични, жлъчни, стомашно-чревни и ендокринни заболявания. А с балнео процедури се повлияват добре костно-ставни и кожни заболявания, допълва тя. 

Извор Момина сълза  

Минерален извор Момина сълза - град Хисаря.

Около извора се носи легенда, според която по време на османското робство в харема на местния бей била доведена красива българска девойка. Една вечер той я унизил, като я накарал да сервира на гостите му гола. Но девойката, след като сервирала, го ударила с подноса по главата и го убила. Разбира се, това дело не останало безнаказано – смелата българка била хвърлена на клада, а щом започнала да гори, две сълзи се търкулнали от лицето й. Според легендата, от мястото, където паднали сълзите, бликнал лечебен извор.

 В състава на вода на този извор има много микроелементи – манган, цинк, кобалт, мед и други. Казват, че това е най-вкусната вода в Хисаря, като се използва за питейно лечение предимно на стомашно-чревни неразположения. 

 Извор Момина баня 

Извор Момина баня в град Хисаря.

Вода, което тече от извор Момина баня няма мирис и се отличава с най-високо съдържание на радон. Това я прави особено подходяща за лечение на бъбречно-урологични заболявания и проблеми с опорно-двигателния апарат. С нея могат да се правят и радонови инхалации, които помагат при различни заболявания.

През 1882 г. се провеждат първите изследвания на състава на минералните води в България върху извор Момина баня. Тогава княз Батенберг издава указ за експлоатация на хисарските бани с което се поставя началото на организираното балнеолечение в страната.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени