Как експозициите и дейността на един музей могат да направят още по-привлекателен курортен град като Хисаря? Наскоро Археологическият музей в града отбеляза три важни годишнини – 90 години музейно дело в Хисаря, 1730 години римски град Диоклецианополис и 30 години археологически разкопки на Римските терми. Ето как доцент д-р Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в град Хисаря и нашият гост в това предаване, започна представянето на музея и на интересните обекти в района.
"Трябва да отбележим, че имаме един комплекс, музеен комплекс, бих казал. Музей на открито – това са археологическите обекти, археологическият резерват, който се допълва с археологическия музей в Хисаря. Именно археологическият резерват е този, който е добил своята известност, след като е проучван дълги години. Античният град Диоклецианополис е един от много добре проучените градове в България и в Европа. И тук съвсем спокойно мога да кажа, че този град представлява един практически учебник по римска и късноантична археология. И именно мястото на археологическия музей в този резерват и в този град – музеят заема ключова позиция, защото той вече създава една атмосфера, създава един начин, по който всеки един посетител, гост на нашия музей и на града, може да се запознае с хронологията от шестото хилядолетие преди Христа, когато възниква живот около минералните извори, до Възраждането, та и до днес. И искам тук само да отбележа, че минералната вода, изворите, са първопричината за създаването на живот около това място.По-късно да възникне селище - тракийско, по-късно - римски град и неговата функция, както в древността, така и днес е била основно балнеолечение и курорт."
Различни са музейните прояви, които привличат и местната публика и многобройните туристи. Екипът на Археологическия музей в град Хисаря има не само много идеи за разнообразяване на музейната дейност, но и опит и желание да ги реализира. Една от интересните инициативи, на която вече се радват не само деца, но и техните родители е "Лятото на сините кристали". Посетителите ще бъдат приятно впечатлени и от други привлекателни изненади. Като тези, за които разказа доцент Маджаров: "На една конференция беше споменат модела "Хисар", говорим за нашия музей, което е голяма оценка за нас.
И като една илюстрация мога да представя един много интересен проект, който е реализиран в римските терми. Целта на този проект е експонатите да излязат от музея, но не буквално, а чрез добавената реалност. И хората със своите телефони да получат пълна информация за обекта, да видят експонатите в реалния им вид и съответно да могат да се снимат с тях. И като награда да си ги занесат като снимка у дома. Това е един много интересен проект, който доби доста голяма популярност. Искам тук само да отбележа и един друг проект, който е готов, но ние предстои да го реализираме – това е "Пилигрим – мистичните пътеки на Хисаря".
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg