Случаите, в които хищник от този вид напуска естествената си среда, зачестяват. Присъствието на мечки в близост до населените места в Габровско не е необичайно.
Расте ли популацията на кафявата мечка, която обитава Централен Балкан?
"В последните години има проследяване на няколко мечки с GPS-нашийници и е изключително интересно да видим как тези видове изминават много големи разстояния в рамките на един ден или сезонни миграции за търсене на храна. Така се създава впечатление, че мечките са много и навсякъде, а всъщност много често се вижда една и съща, в един район", казва Яница Иванова, експерт в дирекцията на Националния парк "Централен Балкан".
Експертите призовават хората да не оставят храна и хранителни отпадъци, защото започнала веднъж да се храни близо до човека, тя го асоциира с храната.
При сигнал за проблемна мечка се сформира екип за бързо реагиране. Целта на преместването е мечката да бъде максимално отдалечена от мястото, където е свикнала да намира храна и в нова територия да не успее толкова лесно да достигне до населено място, пояснява Иванова.
Отстрелът е краен вариант. Мечката е защитен вид, но когато се докаже, че конкретен вид няма никакъв страх от човека и представлява риск, има такава процедура.
Има механизми за обезщетения при нападения върху пчелни кошери и имущество, напомня експертът и апелира гражданите да подават сигнали.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.