Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Найденов: Сроковете за седми блок на АЕЦ "Козлодуй" са леко оптимистични

Скокът в цената на газа тотално обърква плановете на предприятията, посочи той

| Интервю
Ивайло Найденов
Снимка: Юлияна Корнажева

Със затварянето на въглищните централи около 2038 г. и с постепенното излизане от експлоатация на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", седми блок ще се яви като заместваща мощност на базовата енергия от Маришкия комплекс, а осми блок би следвало да се яви като заместваща мощност на пети.

Това поясни Ивайло Найденов в предаването "Преди всички" на БНР Ивайло Найденов, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори и преподавател в Софийския университет и УНСС. 

Според него "балансът ще се върже", защото населението като основен потребител на ток намалява, а индустрията през последните 10 години потребява относително постоянни количества. 

"Сроковете за седми блок ми се виждат леко оптимистични. Не виждам 2033 г. как ще имаме блок, пуснат в експлоатация", посочи Найденовв относно оповестения от правителството срок за изграждане на новата ядрена мощност. 

Седми блок е на много по-напреднал етап от осми, за осми тепърва трябва да се вземе решението по принцип, уточни специалистът.

Площадка №2 може да поеме две ядрени съоръжения, но всеки ядрен блок се лицензира самостоятелно - осми блок си върви по самостоятелна писта, подчерта Найденов. 

Горе-долу от същото време на миналата година няма такъв скок в цените на газа. Това, което ни притесни, е резкият скок от месец за месец, каза още Найденов и допълни:

"При условие, че за октомври цената беше 66 лева, това е сериозен скок."

"Това тотално обърква всякакви планове на предприятията. Виждаме забавяне на европейската икономика. Нашите поръчки се свиват. Ние сме експортно ориентирана индустрия", коментира Ивайло Найденов. По думите му вече има сигнали за затруднена реализация в някои сектори.

Всяко предприятие има различен дял на газа, който взема от "Булгаргаз", уточни Ивайло Найденов и обясни, че "Булгаргаз" им дава достъп до "този дълъг договор с Азербайджан, който когато започват волатилностите по спот пазарите, дава стабилност на цената".

Запитан как ще се отрази на индустрията, ако цената се повиши и през декември, Найденов отбеляза:

"За два месеца няма да фалираме. Сега не виждаме такива екстремуми като миналата година, но 50 евро на мегават час не са нормални цени. В САЩ газът е 5-6 пъти по-евтин и не можеш да се бориш на международните пазари с конкурент от САЩ или от Турция."

"За газ компенсации не получаваме и не сме получавали. За електроенергията компенсации се получават до края на 2023 г.", заяви още той.

Според него е необходимо "да се мисли за механизъм за продължаване на компенсациите и след 1 януари", така че да се гарантира конкурентна цена за енергоинтензивните индустрии.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна