Изборът на реактор АР-1000 за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" е политически, защото не се прави търг, а се избира точно той.
Това каза пред БНР проф. Янко Янев, директор на Института за управление на ядрените знания във Виена и единственият българин в Международната академия за ядрена енергетика, член на Американското ядрено дружество и на Европейското ядрено дружество, автор на повече от 150 научни публикации.
"АР-1000 е един съвременен реактор, който за съжаление все още не получава масовост. Това е модерна технология от трето поколение. ... Всичко при него е сведено до максимална ефективност. Друг е въпросът защо струва 35 милиарда долара за двата блока, но това не искам да го коментирам", уточни той.
По думите на проф. Янев проблемът не е в избора на технологията АР-1000, а в това, че се променя ядреният горивен цикъл на България:
"От един геополитически партньор отиваме на друг геополитически партньор. България е малка държава. Тя не може самостоятелно да употребява атомна енергия. Досега това се вършеше със СССР и след това с Русия. 50 години знания, натрупан опит, развита определена инфраструктура и т.н. Сега започваме отново".
Той подчерта, че управляващите трябва да проверят "колко ще ни струва отново да изграждаме инфраструктура за АР-1000, отново да изграждаме верига на доставки, отново да изграждаме доставка на гориво и т.н":
"Трябва да кажат и какво ще правим с горивото на АР-1000, когато то вече изгори. Къде ще го складираме, колко време, можем ли, не можем ли? Друг е въпросът дали няма да ни попитат от Европейската комисия къде ще заравяме ядрените отпадъци".
Според проф. Янев не е реалистичен срокът 2033 г., когато се очаква да заработи 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй".
"Трябва да се създаде закон за използване на ядрената енергия. Не закон за безопасност, който го имаме и е добър, а закон за използване. Кой отговаря за строителство, по какъв начин ще се финансира, държавата как ще участва, съсобственик ли ще бъде", посочи той.
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Янко Янев в предаването ''Хоризонт за вас'' можете да чуете от звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..