Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Логиката на непрекъснато и предвидимо увеличаване на пенсиите е по-правилната, отколкото харизването на 200-300 лева за Коледа"

Проф. Ганчо Ганчев: Наблюдаваме формиране на бюджета чрез взаимно извиване на ръце и тайни договорки

"Основният проблем на текущия бюджет е, че не се изпълнява Плана за капиталовите разходи"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

За пълна ревизия на изпълнението на управленската програма се обявиха от партия ГЕРБ. Лидерът Бойко Борисов настоя да се спре с новите дългове, a важните инфраструктурни проекти да бъдат включени  в бюджета за догодина.

"Това са неща, които взаимно се изключват", заяви пред БНР проф. Ганчо Ганчев, финансист и преподавател. 

"Наблюдаваме един механизъм на формиране на бюджета, който се базира на взаимно извиване на ръце, на тайни договорки и следване на интересите на определени групи". 

Експертът обясни икономическата макро рамка, в която функционира страната ни.

"Основният ни партньор – Германия, е в рецесия. От това зависи българският износ и растеж. Неправилно е правителството да бъде обвинявано за това ,че  растежът е спаднал или че инфлацията е висока. 90% от процесите са детерминирани отвън. В условията на борд нямаме реални механизми за борба с инфлацията. Отново става въпрос за демагогия и напълно популистки подход". 

Основният проблем на текущия бюджет е, че не се изпълнява Плана за капиталовите разходи, отбеляза професорът.

"Изпълнен е на една трета. Това забавя модернизирането на инфраструктурата на страната. Проблемът обаче е свързан с държавния дълг и финансирането". 

Проф. Ганчев коментира случващото се около "Лукойл".

"Изведнъж се оказа, че "Лукойл“ е основен проблем. Това, което се прави с корпорацията, е подчинено на политически цели и популизъм. Има международни практики, по които трябва да се процедира в такива случаи. Облагането трябва да стане чрез преразглеждане на отчетите и заменяне с реалните цифри, по които купуват и продават"

Логиката на непрекъснато и предвидимо увеличаване на пенсиите е по-правилната, отколкото харизването на 200-300 лева за Коледа, отбеляза още проф. Ганчев.

"Проблемът е, че няма политически партии и лидери, които да представят някаква положителна алтернатива за развитие. Това кара хората да не гласуват. Просто няма за кого", обясни той в предаването "Нещо повече". 

Цялото интервю на Диана Янкулова с проф. Ганчо Ганчев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна