Депутатите включиха разискванията като първа точка на днешното пленарно заседание. Проектите за създаването на комисията бяха два – на ПП-ДБ и на БСП.
Разликата в двата проекта е свързана със състава на комисията. От ПП-ДБ предложиха в нея да участват 18 членове, по трима от всяка парламентарна група, а от БСП - искаха да са 12 - по двама от всяка група.
В крайна сметка мнозинството реши комисията да се състои от 18 членове - по трима от всяка парламентарна група, като за председател беше избран Атанас Атанасов от ПП-ДБ. Той препоръча да се мисли с посока законодателни промени за по-добра координация между органите на реда. Депутатите записаха, че комисията ще работи един месец, като трябва да проучи факти и обстоятелства свързани с организацията, подготовката и опазването на обществения ред, във връзка със заявения мирен протест срещу ръководството на Българския футболен съюз, както и за употребата на физическа сила и помощни средства от служители на МВР и да изготви доклад.
"Тези противоречия трябва да бъдат изяснени и да се стигне до законодателни промени, за да бъдат отстранени тези противоречия, за да може координацията да бъде на ниво", посочи Атанасов.
Опозицията се обърна към Атанасов, след като с гласовете на ДПС той беше подкрепен за председател сред други две номинации.
"И няма как да осъществи дори едно ей такова елементарно политическо усилие като избор на председател на Временна комисия без "златния пръст" на ДПС", коментира лидерът на Възраждане Костадин Костадинов.
"Какво е усещането да ви демонстрират тук, че всъщност сте пионка в техните ръце?", попита председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов.
Последваха размяна на реплики между Атанасов и Йорданов.
"Нося една книга тук и ви препоръчвам да я прочетете. Нарича се "Троловете на Путин"" и преди малко два от троловете бяха на трибуната", каза Атанасов.
"Искам да излезе тук, на трибуната, в лично обяснение и да посочи един път в тази зала, когато съм гласувал нещо в полза на Русия - един път. Иначе сте жалък малък лъжец. Изберете си едно от двете", отговори му Йорданов.
Заседанието на Народното събрание започна с две декларации от "Има такъв народ" и "Възраждане".
Гроздан Караджов от ИТН настоя за отговори от съпредседателя от ПП-ДБ Кирил Петков дали е упражнявал натиск върху министри от кабинета.
"Проблемът с нерегламентирания натиск върху министри от това правителство приема толкова опасни за страната размери, че заплашва да избухне като мина в колелата на това правителство. Първо, от натиск и заплахи се оплака министърът на електронното управление Александър Йоловски. Сега се оплаква министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, за който още се спори точно чие назначение е. Може би е време Кирил Петков да проговори, да му олекне", коментира той.
В декларация от "Възраждане" настояха да се спре с двойните стандарти по отношение на международните конфликти, като изразиха опасения, че конфликтът в Газа може да се прехвърли в хуманитарна криза. В друго изказване депутатът Цончо Ганев заяви, че "Възраждане" ще предложи акнетна комисия, от която ДПС са се отказали, за да се установи дали е упражнен натиск върху министъра на електронното управление за прокарване на определена обществена поръчка.
Народното събрание отложи избора за подуправител на Здравната каса за следващата седмица.