"Работата по проекта беше екипна, беше вложен труд от всички мои колеги. Бях привлечена от журналистиката по-скоро заради моя интерес към писането, не толкова към радиото. В течение на обучението открих, че работата със звук може да открие неподозирано много неща. Когато се научим да предаваме единствено чрез звук цялата информация, можем и искаме да предадем, научим ли се на това, тогава можем да приемем всяко предизвикателство в тази област. Така се разви любовта ми към радиото и към работата със звук", разказа пред БНР студентката в департамент "Медии и комуникация" Моника Андрейчева, която е със зрителни затруднения и е вдъхновител на проекта.
В свободното си време Моника работи с глина и според нея работата със звука наподобява ваенето с глина.
"Аз мога да си представя как изглеждат облаците например, но не мога да бъда 100% сигурна дали те са това, което си представям, че са. Колегите ги виждат, могат да ги опишат, всеки дава различно описание. Посланието, че не е нужно да гледаш, за да виждаш, е нещо, което ми се налага да доказвам ежедневно", сподели студентката.
Моника обича и да пътува. "Много ми се иска да осъществя истинско околосветско пътешествие", признава тя.
Работата с тези млади и вдъхновени хора беше невероятно удоволствие, подчерта в предаването "Хоризонт до обед" гл. ас. д-р Ралица Филипова, преподавател в департамент "Медии и комуникация".
"Моника е мой учител. Когато тя представя лекции, когато я каня, аз си водя записки за това как да направя нещата още по-добри."
"Процесът е взаимен. Те се учат как да общуват, в случая с Мони. Вчера гледахме филм, от който тя може да слуша звуците. Те ѝ разказваха какво върви на екрана", обясни Филипова за общуването с хора с увреждания, което преодолява стереотипи.
Ралица Филипова открои като плюс на проекта това, че хора от визуалното поколение, общуващи предимно с образи, са се посветили на работата с думи и звук.
"Аз смятам, че въпреки всички прогнози радиото няма да загине. Те го доказаха и добиха огромно желание да работят по този начин. Проектът не свършва с тяхното завършване. Проектът продължава."
Първите два епизода от поредицата са достъпни в платформата Sound Cloud, в профила на студентското радио на НБУ.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.