Научните постижения и високите технологии стават все по-важни за НАТО като военно-отбранителен съюз и гарант за световната сигурност.
Това заяви доц. Велизар Шаламанов на среща-дискусия в Югозападния университет в Благоевград, организирана от Дипломатическия институт към Министерството на външните работи.
Рисковете, пред които е изправено човечеството от военните конфликти и природните катаклизми, са във фокуса на НАТО и Алиансът използва най-високите постижения, за да гарантира мира, заяви пред студенти и преподаватели Шаламанов:
"И по отношение на киберпространството, и по отношение на открития Космос, и по отношение на предизвикателствата с дезинформация, включително с въпросите за новите технологии, измененията на климата".
Все повече държави припознават НАТО като организацията, която е гарант за сигурността и мира, каза още Велизар Шаламанов:
"Всички страни, които искат мир, се присъединяват към НАТО - последно Финландия и Швеция, а сега има писма от Австрия, Ирландия, Малта и Швейцария да задълбочат сътрудничеството с НАТО".
Една от инициативите на Дипломатическия институт към външно министерство за отбелязване на 20-годишнината от членството на България в НАТО е да организира срещи във всички висши училища в страната, каза дипломатът и директор на Института Таня Михайлова:
"Ние търсим чрез тези срещи да намерим тези, които имат желание да работят в тези сфери на сигурността и външната политика".