След „Голяма книга за българската техника“ (2019) Антон Оруш предлага друго издание, инспирирано от неговата богата е колекция от над 500 устройства, произведени в България. Самият Оруш работи в Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“.
Новата му книга е "Произведено в България (101 български технически изделия)" и съдържа историческа и изследователска информация от края на XIX век до 90-те години на XX век.
В Царство България най-много са произвеждани радиоприемници. Имало е десетки марки и модели и много производители, изтъкна пред БНР-Радио София Антон Оруш. Той разказа, че след преиздаване на първата му книга е продължил да научава нови факти за роботчета, компютърни игри и други устройства. И един ден в есента на 2023 г. се събудил с мисълта, че колекцията му може да бъде в основата на друга книга.
Тя вече е факт и в нея може да се видят снимки и да се прочете информация за произвежданите в България автобуси, компютри и периферна техника, картечници, копирни апарати, космически спътници и много други.
Оруш разказа за първия български персонален компютър ИМКО 1, изпреварил с 1 година легендарния американски IBM PC от 1981-ва, за произведената през 1958 г. във Варна българска „духалка“, за детекторите на фалшиви банкноти, правени у нас от 1992 до 1994 г.
"Хората се удивляват от първия български велосипед от 1885 г., от автомобила, конструиран от българин през 1912-а, емигрирал в Англия, от пожарогасителя от 30-те години. Още през 1943 г. сме произвели трамвай, а след това през социализма – няколко модела", каза още библиотекарят изследовател.
В момента България е на четвърто място в Европа по производство на ски и сред тези, които правят най-много велосипеди. На доста места в страната се произвеждат авточасти.
Чуйте разговора на Боян Бочев.