Репортаж на Мария Петрова в предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
За българските изселници в Турция обикновено се говори само по време на избори – каква е избирателната им активност, какви са политическите предпочитания, защо ДПС печели най-много от гласовете в южната ни съседка.
Защо обаче стремежът за изучаване на български език при изселническата общност нараства и как поддържането на връзката с България става все по-важно, коментира журналистът на БНР Мария Петрова, която беше пратеник за отразяване на вота 2 в 1 в Турция.
Още в Одрин, който беше първият град посетен от екипа ни, става ясно, че изборите са само повод българските изселници да напомнят за себе си и да подчертаят, че искат бъдещето на общността да бъде свързано с България, а не по-младите поколения да предпочитат страните от Западна Европа, споделя пред БНР Мустафа Акан, който е представител на изселническата организация „Балкански турци“ в Одрин.
Хюлия Алтън, която е част от същата организация, но за района на Истанбул, също открои проблема с напускането на младите. Тя подчерта, че работи за това връзката между България и Турция да бъде запазена, както и отчете повишен интерес към изучаването на български език.
Генералният консул на България в Истанбул Васил Вълчев описа ролята на дипломатическото ни представителство за организацията на курсове по български и добави, че се увеличава търсенето на уроци за възрастни.
От изселническите организации се оплакаха от тромавата и дълга процедура за получаване на българско гражданство. В тази връзка Васил Вълчев заяви, че се очаква опростяване на административния процес.
А Хюлия Алтън разказа за старанието на брат и сестра да изучат българската история и литература, за да получат българско гражданство.
Българското гражданство е важно, за да могат изселниците да пътуват в цяла Европа, но вече се наблюдава и нов стремеж за сближаване с България, обясни Васил Вълчев. И допълни, че това са процеси, които тепърва ще се развиват в бъдеще.