Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция: Умора от избори, надежда за стабилност и внимание към проблемите на изселниците

Умора от изборите, надежда за стабилност и призив всички български партии, а не само ДПС, да обръщат внимание на проблемите на изселниците от България – така можем да обобщим исканията и нагласите на избирателите на вота 2 в 1 в Турция. 
Спокойно, но с изненадващо ниска активност в традиционно активно гласуващи секции, преминаха изборите в Турция. Това се отрази на общата активност, въпреки че в останалите секции броят на гласувалите се оказа сходен с предишни години. Според източници на "Хоризонт" причина за разликите е промяна в самата изселническа общност и появата и развитието на повече организации, които както помагат в подготовката на вота, така и имат различни приоритети за развитие.
Гласувалите в крайна сметка са над 46 хиляди, въпреки че избирателите признават, че са отегчени от честото гласуване – това е шести вот за Народно събрание за период от 3 години. Междувременно през май миналата година в Турция имаше избори за президент, а през март тази година гласуваха и за местна власт.
Гласуващите са основно по-възрастни хора, а целта на изселническите организации е да привлекат към процеса и младите, като по този начин ги стимулират да запазят връзката си с България. Предпочитанията на избирателите към ДПС се обяснява с факта, че те са партията, която продължава да поддържа контакти с изселническата общност тук.
Хюлия Алтън, която е представител на организация "Балкански турци" за района на Истанбул обясни:
"90% от гласовете отиват за ДПС. Като гледам най-много те идват тук да се представят, да се запознаят. Доколкото забелязах последния път - много младежи, млади представители, много жени. Това много ни хареса". 
След толкова много избори има ясно изразено желание за стабилно управление в България, както посочи и Джеват Гюнеш, който също е представител на "Балкански турци", но за района на Одрин.
"Искаме да виждаме стабилна държава, стабилна политика и стабилна икономика. Това е най-важното за нас. Ако има стабилно правителство, ние ще носим нашите проблеми в парламента - който и да е". 
От неговата организация признават, че ДПС е единствената партия, която се интересува от проблемите им, които са свързани най-вече с бавни административни процедури при пенсиониране, признаване на стаж или кандидатстване за гражданство. 
"Ние сме част от една държава, която ни е родина. Ние сме мост между двете държави. Ние можем да допринесем само добро. Това трябва да го оценят и другите политици, не да се заиграват с хората - дали са в Турция, дали са в Канада. Нашите проблеми са еднакви. За етноса никой не говори. Проблемът не е етносът, а в отношението на партиите към нас", категоричен е той.
Председателят на организацията на изселниците "Бултюрк" Рафет Улутюрк обаче отправи критики към ДПС и обяви, че самият той няма да гласува:
"ДПС много добре използва Турската страна, идва преди изборите и казва "Ние сме тук, те са българи, ние сме турци и това е. Само със страх взимат. "Ако дойдат българите, ще ти вземат името, ще е както през 1984 г.". Хората наистина са се уплашили. Повечето по селата мислят, че това ще стане. /.../ Всички партии много говорят, но какво са направили? Трябва взаимно да се работи. /.../ Нарочно го правят - от 35 години го правят. Защо българските партии не го виждат? Защо българските партии не искат тези гласове?".
Улутюрк остро разкритикува ръководството на ДПС в лицето на председателя му Делян Пеевски.
"Дали е българин, турчин, циганин - това няма значение. Но когато си мафиот, когато не си добър човек, и българин да си, и турчин да си, и циганин да си - на хората трябва да се обясни не дали е българин или турчин, а какво е направил. Че е богат - това не ме интересува, но какво си направил за хората. Когато не те искат българите, тогава идват в ДПС - всички го знаят, но не могат да го кажат".
Улутюрк призова всички партии да обърнат внимание на избирателите в Турция.
На хората им писна да гласуват и нищо да не се променя, обясниха членове на секционни комисии в Истанбул, и допълниха, че дори хубавото време и започналите ученически ваканции са оказали влияние върху вота тук. Изводът, който можем да направим е, че на успех сред избиратели в Турция може да се надява партия, която обещава стабилност, говори с хората и предлага решения на проблемите им, които са достатъчно добри, за да могат да се конкурират с топлото време.


По публикацията работи: Илияна Типова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Галя Кондева, служебен  министър на здравеопазването

Продажбата на райски газ ще бъде контролирана от екипи на РЗИ

Екипите на Районните здравни инспекции (РЗИ) ще контролират продажбата на райския газ, обяви служебният министър на здравеопазването Галя Кондева след като тази седмица парламентът забрани продажбата му на непълнолетни чрез промени в Закона за здравето. Тя обясни, че Министерството работи добре с Комисията за защита на потребителите: "Забраната беше..

публикувано на 28.09.24 в 16:37
Д-р Николай Брънзалов

БЛС избра Д-р Николай Брънзалов за председател

Д-р Николай Брънзалов бе избран на провеждащия се в Пловдив 77-мия редовен отчетно-изборен събор на съсловната организиця. За него гласуваха 252-ма от делегатите на събора. Негов конкурент за поста беше председателят на софийската лекарска колегия и бивш служебен здравен министър д-р Асен Меджидиев, който събра 151 гласа. 10 бюлетини бяха невалидни...

публикувано на 28.09.24 в 15:45

КНСБ предлага с 10 процента да се увеличи максималната пенсия

КНСБ настоява за по-висок максимален осигурителен доход от този, предвиден от финансовото министерство в плановете за следващия бюджет на общественото осигуряване. Експертът на КНСБ по осигурителни политики Ася Гонева обяви, че максималната осигуровка през следващата година трябва да нарасне с постигнатото увеличение на средния осигурителен доход за..

публикувано на 28.09.24 в 14:05

Стамболово ще отбележи 41 г. от основаването си като община

В понеделник, 30 септември Община Стамолово ще отбележи 41 г. от основаването си. Тя е създадена през 1983 г с Указ № 2932. Празнична програма по повода ще започне в 10 ч. в киносалона на Общината. В нея ще участват децата от ДГ „Звездичка“ с. Стамболово и изнесени бази, ученици от СУ „Свети Климент Охридски“ с. Стамболово и представителната група от..

публикувано на 28.09.24 в 13:00

МВнР призова българите да напуснат Ливан

Българското Министерството на външните работи призовава българските граждани да преустановят всякакви пътувания до Ливанската република и незабавно да напуснат територията на страната. Призивът е във връзка "със сериозната ескалация на военните действия в Ливан през последните часове". Британското външно министерство също призова гражданите си да..

публикувано на 28.09.24 в 12:05

Правителството не е страна по договора за наем на помещение за съхранение на машините за гласуване

Правителството не е страна по договора за наемане на помещение за съхраняване на машините за гласуване. С тази позиция излязоха тази сутрин от кабинета "Главчев", след като снощи от Централната избирателна комисия през медии заявиха, че на първи октомври изтича договорът с фирмата, която стопанисва склада за съхранение на устройствата и няма сключен..

публикувано на 28.09.24 в 10:35

Държавата отпуска близо половин милион лева за борба с домашното насилие

Държавата ще предоставя близо половин милион лева годишно за мерки за борба с домашното насилие. Това предвижда националната програма за превенция и защита от домашното насилие до 2026 година. Програмата включва мерки, които трябва да предприемат всички отговорни институции за превенция и защита от домашно насилие.  Предвиждат се няколко мерки -..

публикувано на 28.09.24 в 09:30