Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция: Умора от избори, надежда за стабилност и внимание към проблемите на изселниците

Умора от изборите, надежда за стабилност и призив всички български партии, а не само ДПС, да обръщат внимание на проблемите на изселниците от България – така можем да обобщим исканията и нагласите на избирателите на вота 2 в 1 в Турция. 
Спокойно, но с изненадващо ниска активност в традиционно активно гласуващи секции, преминаха изборите в Турция. Това се отрази на общата активност, въпреки че в останалите секции броят на гласувалите се оказа сходен с предишни години. Според източници на "Хоризонт" причина за разликите е промяна в самата изселническа общност и появата и развитието на повече организации, които както помагат в подготовката на вота, така и имат различни приоритети за развитие.
Гласувалите в крайна сметка са над 46 хиляди, въпреки че избирателите признават, че са отегчени от честото гласуване – това е шести вот за Народно събрание за период от 3 години. Междувременно през май миналата година в Турция имаше избори за президент, а през март тази година гласуваха и за местна власт.
Гласуващите са основно по-възрастни хора, а целта на изселническите организации е да привлекат към процеса и младите, като по този начин ги стимулират да запазят връзката си с България. Предпочитанията на избирателите към ДПС се обяснява с факта, че те са партията, която продължава да поддържа контакти с изселническата общност тук.
Хюлия Алтън, която е представител на организация "Балкански турци" за района на Истанбул обясни:
"90% от гласовете отиват за ДПС. Като гледам най-много те идват тук да се представят, да се запознаят. Доколкото забелязах последния път - много младежи, млади представители, много жени. Това много ни хареса". 
След толкова много избори има ясно изразено желание за стабилно управление в България, както посочи и Джеват Гюнеш, който също е представител на "Балкански турци", но за района на Одрин.
"Искаме да виждаме стабилна държава, стабилна политика и стабилна икономика. Това е най-важното за нас. Ако има стабилно правителство, ние ще носим нашите проблеми в парламента - който и да е". 
От неговата организация признават, че ДПС е единствената партия, която се интересува от проблемите им, които са свързани най-вече с бавни административни процедури при пенсиониране, признаване на стаж или кандидатстване за гражданство. 
"Ние сме част от една държава, която ни е родина. Ние сме мост между двете държави. Ние можем да допринесем само добро. Това трябва да го оценят и другите политици, не да се заиграват с хората - дали са в Турция, дали са в Канада. Нашите проблеми са еднакви. За етноса никой не говори. Проблемът не е етносът, а в отношението на партиите към нас", категоричен е той.
Председателят на организацията на изселниците "Бултюрк" Рафет Улутюрк обаче отправи критики към ДПС и обяви, че самият той няма да гласува:
"ДПС много добре използва Турската страна, идва преди изборите и казва "Ние сме тук, те са българи, ние сме турци и това е. Само със страх взимат. "Ако дойдат българите, ще ти вземат името, ще е както през 1984 г.". Хората наистина са се уплашили. Повечето по селата мислят, че това ще стане. /.../ Всички партии много говорят, но какво са направили? Трябва взаимно да се работи. /.../ Нарочно го правят - от 35 години го правят. Защо българските партии не го виждат? Защо българските партии не искат тези гласове?".
Улутюрк остро разкритикува ръководството на ДПС в лицето на председателя му Делян Пеевски.
"Дали е българин, турчин, циганин - това няма значение. Но когато си мафиот, когато не си добър човек, и българин да си, и турчин да си, и циганин да си - на хората трябва да се обясни не дали е българин или турчин, а какво е направил. Че е богат - това не ме интересува, но какво си направил за хората. Когато не те искат българите, тогава идват в ДПС - всички го знаят, но не могат да го кажат".
Улутюрк призова всички партии да обърнат внимание на избирателите в Турция.
На хората им писна да гласуват и нищо да не се променя, обясниха членове на секционни комисии в Истанбул, и допълниха, че дори хубавото време и започналите ученически ваканции са оказали влияние върху вота тук. Изводът, който можем да направим е, че на успех сред избиратели в Турция може да се надява партия, която обещава стабилност, говори с хората и предлага решения на проблемите им, които са достатъчно добри, за да могат да се конкурират с топлото време.


По публикацията работи: Илияна Типова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В нощта срещу 30 март преминаваме към лятно часово време

В събота срещу неделя (30 март), в 03:00 ч. сутринта, трябва да преместим стрелките на часовника с един час напред – на 04:00 ч. По този начин ще спим един час по-малко в конкретната нощ, но за сметка на това ще можем използваме по-пълноценно дневната светлина, което трябва да доведе и до намаляване на разходите за осветление и увеличаване на времето за..

публикувано на 29.03.25 в 16:05

В Истанбул, Белград и Скопие се провеждат многолюдни протести

Десетки хиляди хора се събраха днес в Истанбул за нов протест срещу ареста на кмета Екрем Имамоглу - основен политически съперник на президента на Турция Реджеп Ердоган.  Те излязоха в парка Малтепе в Истанбул на демонстрация под лозунга "Свобода за Имамоглу", организирана от Народнорепубликанската партия - основна опозиционна сила. Имамоглу беше..

публикувано на 29.03.25 в 15:58
Организаторът на бариста шампионата Иван Парнаров награждава Любомира Соколова

Кърджали излъчи първия си бариста шампион

Любомира Соколова стана победител на проведения първи за Кърджали бариста шампионат. Нейни подгласници са Михаил Асенов и Дамян Топов.  Любомира работи от година като барман в заведение в Кърджали. Изненадана е от спечеленото първо място, но е готова и иска да се развива като бариста, защото светът на кафето й е интересен, каза тя за Радио Кърджали...

публикувано на 29.03.25 в 15:33

Единайсет улици в Крумовград чакат нови имена

Предложение за именуване на единайсет улици отправи Община Крумовград към гражданите си. Причината е, че в последните години в града се наблюдава значително застрояване и изграждане на жилищни сгради, в които целогодишно има хора. Кметът на община Крумовград Себихан Мехмед коментира, че това са новоизградени улици или такива, които сега ще се..

публикувано на 29.03.25 в 15:06

Стотици деца в община Черноочене получиха лакомства за Деня Арифе

Стотици деца от община Черноочене получиха лакомства и бонбони за Деня Арифе, който предшества Рамазан Байрам. Празникът бе отбелязан в над 40 населени места от общината, съобщи Исмет Исмаил от общинската администрация. Според традицията в общината в Средно училище "Христо Смирненски" в село Пряпорец се оформи колона за бонбони. Поне 250 деца от..

публикувано на 29.03.25 в 13:18

Момчилград спази традицията за Деня Арифе

1600 мекици бяха раздадени на посетителите на градския парк "Нури Адалъ" в Момчилград в Деня Арифе, който предхожда големия мюсюлмански празник Рамазан Байрам. Инициативата, организирана от Община Момчилград, вече се утвърди като традиция и привлича много жители и гости на града. Докато раздаваха прясно приготвените мекици, на откритата сцена се състоя..

публикувано на 29.03.25 в 12:20

Двама души загинаха в тежка катастрофа на автомагистрала "Тракия"

Двама души – мъж и жена, са загинали на място при тежката катастрофа на магистрала "Тракия" в района на тунел "Траянови врата", за която БНР информира по-рано. Сигналът за инцидента е подаден в 6:15 часа тази сутрин, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ в София. Пострадали са двама души, които са закарани към медицинско заведение от линейка на..

публикувано на 29.03.25 в 10:57