Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 30 артисти от 4 континента идват в София на фестивала A to jazZ

Снимка: atojazz.bg

Фестивалната програма на най-голямото градско културно събитие A to JazZ това лято превръща Южен парк II от 4 до 7 юли в мащабна сцена за уърлд музика, нови български артисти и утвърдени джаз таланти с над 30 изпълнители и авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Холандия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света. 

Първият ден на 13-ото издание на фестивала е посветен изцяло на шоукейс (showcase) талантите, избрани сред повече от 200 артисти от 29 държави да представят своите музикални проекти. Пред публиката, фестивални организатори и програматори от над 30 страни и 5-ченното жури ще се представят 12 таланти, сред които полската група Chrust, съчетаваща модерни етно мотиви, чувственото дамско трио Sinafi от Истанбул, саксофонистът с фолклорни мотиви Александър Михайлов, португалският китарист Manel Ferreira, вълнуващите дъб, груув и джаз музиканти от Kosmo Sound и неповторимият афро стил с блус и фънк нотки на Serge Ananou.

На 5 юли Postcard ще представят дебютния си албум „Stories“ с авторска музика на всеки един от музикантите, а Александър Славчев ще се качи на сцената с дебютния си соул албум. Откритието на полската джаз сцена Kinga Głyk ще изсвири своя пети албум, продуциран от основателя на Snarky Puppy Майкъл Лийг.

В събота (6 юли) музикалната селекция ще преведе зрителите през няколко жанра в модерен синтез и съвременно звучене с Георги Илиев и неговия алтернативно-експериментален проект Mista Future, PeYotoff на соло китаристът Петър Йотов и бандата Austrian Syndicate.

Фестивалът ще завърши с етно ансамбъла YIK-CCN от монголските степи от Пекин, музикалната формация на виртуозния тромпетист, аранжор и композитор Михаил Йосифов – Новините в джаза, и философския поглед върху музиката на каталунския саксофонист Арнау Гарофе Фарас с проекта му Frantik Zen.


Фестивалният парк посреща посетителите и с редица целодневни активности - традиционната арт зона с най-много артисти и изложители от всички издания до сега, инсталации, вдъхновени от градската среда и култура, както и детските образователни музикални срещи, спортни активности в джаз ритми и легендарните джем сешъни в РЦСИ "Топлоцентрала".

Предвидена е и конференция, посветена на фестивалите и градовете.

Помислено е и за екологичния отпечатък на фестивала. Ще бъде измерена всяка крачка на участниците и ще бъде изготвен специален доклад след самото събитие

За всичко това и други подробности чуйте от организатора на "A to Jazz festival" - Петко Димитров.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна